Yerken nasıl zayıflanır?


Metabolizma hızı kişiden kişiye değişirken, aldığınız kalorileri hangi hızda yakacağınızı gösterir. Egzersiz yapmak dışında yağ yakabilmemiz için hızlı bir metabolizmaya sahip olmamız gerekir. Metabolizmanız yavaş çalışıyor olabilir. Bu durumda yemeyi kesek vücudunuzun sahip olduğu kalorileri tutmasına neden olur. Fakat doğru yemek ve egzersiz kombinasyonuyla metabolizmanızı hızlandırabilir, ekstra kilo kaybı sağlayabilirsiniz.

Bazı gıdalar metabolizmayı hızlandırıcı etkileri sayesinde yağ yakımı sağlayarak kilo vermemize yardımcı olur. Bunlardan bazılarını aşağıda paylaşıyoruz…

Metabolizma hızlandırıcılar

Somon ve uskumru gibi yağlı balıklar

Yağlı balıklar Omega 3 yağı bakımından çok zengindir. Ayrıca kan şekerini dengelediği gibi metabolizmanızı da hızlandırır.

Tatlı patatesler

Tatlı patatesler B vitamini bakımından zengindir ve içerisinde bulunan glutathione metabolizmanızı hızlandırır.

Böğürtlenler

Metabolizma hızlandırıcı B vitaminine sahiptir.

Yağsız proteinler

Kaslar için çok faydalı olan yağsız proteinleri tavukta ve yumurtada bulabilirsiniz. Daha fazla kas daha hızlı bir metabolizma demektir.

Kapsaisin

Metabolizma hızlandırıcı etkisi olan kapsaisin biberlerde bulunur. Her gün yiyeceğiniz bir kaşık doğranmış biber kalorileri daha hızlı yakmanıza yarar.

Yeşil çay ve çikolata

Yeşil çay ve çikolatada kalp ritminizi ve metabolizmanızı hızlandıran kafein bulunur. Fakat ikisinin de tüketimine dikkat etmeniz gerekir, çünkü fazlası uyku düzeninize zarar vererek iştahınızı olumsuz yönde etkiler.


Su

Vücudunuzdaki tüm kimyasal olaylar suda gerçekleşir. Eğer susuz kalırsanız bu durum metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olur.

Metabolizmanızı uçurun

Metabolizma hızlandırıcı gıdaların yanı sıra metabolizmanızı adeta uçuracak bazı alışkanlıklar da kazanmanız gerekir. Bunlardan öncelikli olanları aşağıda sıralıyoruz…

Sakinleşin

Soğuk ve sıcak duşu bir arada alın. Vücudun soğuk olması metabolizmayı hızlandırır. Vücudun sıcaktan soğuğa geçmesi de lenfatik sistemi çalıştırarak toksinleri dışarı atmayı sağlar.

Ağırlık egzersizleri yapın

Ağırlık çalışmaları, koşu ve yürüyüş kaslarınızı geliştirirken metabolizma hızınızı artırır.

Düzenli yemek yiyin

Sindirim için gereken enerjiyle yemek yerken metabolizma hızınız artar. Bunun için günde 3 ana öğün ve iki atıştırma öğünü yemeyi alışkanlık haline getirin.

Kalori açığı yaratın

Az yemek yemek metabolizmanızın yavaşlamasına neden olur. Bu yüzden az yemek yerine çok egzersiz yapmayı tercih edin.

Dikkat!


Kilo verdiğinizde hem kas hem yağ kaybedersiniz ama geri kilo aldığınızda yalnızca yağ kazanırsınız. Bu yüzden yemeyi kestiğiniz zaman metabolizma hızlandırıcı kaslarınızdan da olursunuz. Kilo verme işini dikkatli ve yavaş yavaş yapmanız gerekir.