Kategoriler
Sağlık

Stresle başa çıkmanın yolları


Günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen stres bizi asıl odaklanmamız gerekenlerden uzaklaştırarak başarısızlığa ve mutsuzluğa itiyor. Ayrıca stresin her zaman gergin olma, uyku problemi, kilo alma, bitmeyen vücut ağrıları ve sık hastalanma gibi sağlığımıza zarar veren birçok olumsuz etkisi var.

Tüm bunlardan kendimizi koruyabilmemiz için stresle savaşmayı öğrenmemiz gerekiyor. Aşağıda sıraladığımız beş altın kuralı uygulayarak stresle savaşta galip gelebilirsiniz.

Pesimist olmayın

Strese maruz kaldığınız zaman içinizde bulunduğunuz duruma negatif yaklaşmak yerine pozitif düşünürseniz kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Bu olumlu enerjiyle de çok daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

Gülmeyi unutmayın

Hayat her zaman isteklerimiz doğrultusunda ilerlemiyor. Aksiliklerle ve beklentilerimizin tam zıddıyla karşılaşabiliyoruz. Böyle durumlarda eğlence ve esprinin hayatın bir parçası olduğunu unutmayın. Bazen hayatı ciddiye almayarak gülmek size iyi gelecektir.


Kontrolü bırakmayın

Kontrol eksikliği stresin başlıca nedenlerinden biridir. Bu yüzden her zaman planlı olun ve yapılacaklar listenizi gözden geçirmeyi hiçbir zaman unutmayın. Ayrıca zaman yönetimini iyi yapın ve kendinize ulaşabilir hedefler koyun.

Kıyaslamaktan vazgeçin

Kendinizi başka insanlarla kıyaslamayın. Hedeflerinizi belirlerken de başkalarının neler yaptığını değil kendi becerilerinizle neler yapabileceğinizi düşünün.

Sağlığınıza dikkat edin

Stresle başa çıkabilmek için sigara içmekten, alkol almaktan ya da hap kullanmaktan kaçının. Ancak kısa vadede size iyi gelecek bu gibi şeyler uzun vadede bir çözüm yaratmayacağı gibi sağlığınızı da olumsuz etkileyecektir. Bunun yerine günlük hayatınızda egzersize zaman ayırın.