Ayvalı zeytinli papaz yahnisi tarifi


Dünyada üretiminde ilk sırada olduğumuz, ülkemizde de en çok yetiştirilen ve ihraç edilen ürünlerin başında gelen ayva, kış mevsimi deyince aklımıza gelen ilk meyvelerden biridir. Ayva meyve olarak yenmenin dışında, mutfaklarımıza daha çok reçel, marmelat ve komposto yapmak üzere girerken yaprakları ise boya ve kozmetik sanayinde, ayrıca tıpta da ilaç yapımında kullanılmaktadır. Dört bin yıldan fazla Akdeniz ve Asya ülkelerinde yetiştirildiği bilinen bu sulu ve mayhoş meyve ülkemizde batı bölgelerde olmak üzere tüm Anadolu’da yetişmektedir. Sizlerle tarifini paylaşacağımız Ayvalık bölgesine ait olan Ayvalı zeytinli papaz yahnisi ise bu bölgeye mübadeleden sonra gelip gidenlerin acı ve tatlı anılarını ayvanın tatlı, zeytinin tuzlu tadıyla anımsatan yöresel bir lezzettir.

Tarifimiz için gerekli malzemeler iki adet büyük boy ayva, 200 gram çekirdeği alınmış sele zeytini, 500 gram kuşbaşı kuzu kolu, iki soğan, 500 gram arpacık soğan, yarım bardak zeytinyağı, iki defne yaprağı, bir bardak kırmızı şarap, bir dal biberiye ve kekik, yarım tatlı kaşığı karabiber, bir tatlı kaşığı şeker, bir tatlı kaşığı tuz, bir yemek kaşığı un ve 3 – 5 diş sarımsak.


Yemeğimizin yapılışına gelirsek ilk olarak doğranmış soğan ve sarımsağı arpacık soğanıyla birlikte zeytinyağında  kısık ateşte pembeleştirin. Etleri bir kaşık unda karıştırarak soğanlara ekleyin.

Etlerin rengi değişene kadar kavurun. Ardından etlerin  üzerini bir miktar geçecek oranda su koyun, içine şarap, şeker ve otları ekleyerek bir süre kaynatın.


Başka bir kapta doğranmış ayvaları zeytinyağında çevirin. Daha sonra zeytinle birlikte etin içine ilave edin. Son olarak tuz ekleyip ayva yumuşayana kadar pişirin.