Zeytinyağının farklı kullanım alanları


Yüzyıllardır insanoğlunun şifa kaynağı olan zeytinden üretilen zeytinyağı vücuda olan önemli yararlarının yanı sıra farklı kullanımlarıyla da hayatımıza mucizevi faydalar sağlıyor. İşte saçlarınızdan mobilyalarınıza kadar zeytinyağından faydalanabileceğiniz farklı kullanım alanları…

Saçlarınızı canlandırır

Saçlarınızın kuru ve cansız olmasından şikayetçiyseniz zeytinyağı kullanarak parlak saçlara kavuşabilirsiniz. Nasıl mı? Yarım bardak zeytinyağını kaynama derecesine getirmeden hafifçe ısıtın. Ardından saçlarınıza iyice yedirerek sürün. Daha sonra bir havlu ile saçlarınızı sararak 45 dakika bekletin. Son olarak şampuan ile yıkayın. Böylece hem saçlarınız canlanacak hem de saç kremi kullanmadan yumuşacık olacaktır.

Sivilcelerinizden kurtarır

Sivilcelerden kurtulmak için zeytinyağı kullanmak size garip gelebilir ama bahsedeceğimiz yöntem gerçekten işe yarıyor. Üç yemek kaşığı zeytinyağı ile dört çorba kaşığı tuzu karıştırın ve sürülecek kıvama getirin. Bu karışımı yüzünüze sürün. Bu karışımı birkaç dakika yüzünüzde bıraktıktan sonra ılık su ve sabunla yıkayarak iyice durulayın. İlk bir hafta boyunca aynı kürü her gün yüzünüze uyguladıktan sonra, diğer hafta iki veya üç kez tekrarlayın. Zeytinyağı cildin doğal nemini geri kazandırırken tuz ise gözeneklerin temizlenmesini sağlayacaktır. Bu uygulamanın ardından cildinizdeki iyileşmeyi mutlaka fark edeceksiniz.

Tıraş kremi yerine geçer

Beklemediğiniz bir zamanda tıraş kreminiz bittiğinde zeytinyağı kullanmaktan daha iyi bir çözüm olamaz. Zeytinyağı tıraş bıçağının cildinizde kolayca kaymasını sağlar ve cildinizi nemlendirir. Bu yöntemi vücudunuzdaki diğer tüyleri alırken de rahatlıkla uygulayabilirsiniz.


Ellerinizdeki kalıntıları temizler

Ellere bulaşan araba yağını ve boya kalıntılarını çıkarmak çok zordur. Bunun en kolay yolu ise zeytinyağı kullanmaktır.

Avucunuza döktüğünüz bir çay kaşığı kadar zeytinyağına bir çay kaşığı tuz veya şeker ekledikten sonra ellerinizi iyice ovalayın, ardından da sabunla yıkayın. Bu yöntemle elleriniz tamamen temizlenirken yumuşacık olacaktır.

Saçlarınızdan boya kalıntılarını temizler

Badana boya yaparken üzerinize ve saçlarınıza boya bulaşmaması neredeyse imkansızdır. Özellikle saçlarınıza bulaşan boyaları çıkarmak hiç kolay değildir. Fakat zeytinyağıyla bu boyaları kolayca çıkarabilirsiniz. Bunun için saçınıza zeytinyağı sürerek bir pamukla boyalı yerleri ovuşturun. Boyaların kolayca çıktığını göreceksiniz. Bu yöntemle kirpiklerinize sürdüğünüz rimeli de kolayca çıkarabilirsiniz.

Mobilyalarınızı parlatır


Ahşap mobilyaların parlaklığını maalesef uzun süre koruyamazsınız. Mobilyalarınızı tekrar ilk günkü parlaklığına kavuşturmanın yolu yine zeytinyağı kullanmaktan geçiyor. Bunun için zeytinyağı, bir limon suyu veya beyaz sirkeyi temiz sprey şişesinin içine doldurun. Bu karışımı ahşap mobilyalarınıza sıktıktan sonra temiz bir havlu veya kağıt havluyla silin. Eğer daha hızlı bir çözüme ihtiyacınız varsa kağıt havlu üzerine zeytinyağı koyarak da mobilyalarınızı siler, başka bir havlu kağıtla ya da bezle fazlalığı temizleyebilirsiniz.