Kategoriler
Çocuklar

Bebeğinizi kışın soğuktan nasıl korursunuz?


Kışın havaların soğumasıyla birlikte anneler ve babalar bebeklerinin hastalanmasından endişelenmeye başlarlar. Her ne kadar bebekler doğduklarından itibaren bağışıklık sistemine sahip olsalar da bağışıklıklarının yetişkinlerinki kadar güçlü hale gelmesi zamanla olur. Bu yüzden bebekleri soğuktan ve enfeksiyondan korumak için önceden önlemleri almak gerekir.

Bu yazımızda kış aylarında bebeğinizi soğuktan korumak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizler için ele aldık.

Bebeğinizi kışın soğuktan nasıl korursunuz?

Öncelikle bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlenebilmesi ve böylece kışın olumsuz etkilerinden korunabilmesi için emzirmek en etkili yöntemdir. Çünkü anne sütünde bebeğinizin bağışıklık sistemini destekleyen ve hastalıklarla mücadele eden antikorlar bulunur. Anne sütü ile beslenen bebekler, solunum yolu ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı daha dirençli olur, bu tarz hastalıkları daha hafif atlatırlar.

Kışın bebeğimin kıyafetleri nasıl olmalı?

Öncelikle kış günlerinde bebeğinizin üşümediğinden emin olmanız gerekir. Bu nedenle soğuk havalarda bebeğinizin giyimine dikkat etmeli, tek ve kalın bir kıyafet yerine ince ve kat kat giydirmeye çalışmalısınız. Kıyafetleri pamuklu ve yumuşak olmalı. Bebeğinizi aşırı kalın giydirmek, onun terlemesine ve daha sonra kolay üşütmesine neden olacaktır. Gün içerisinde bulunduğu havanın ve ortamın sıcaklığının değişebileceğini göz önüne alarak kat kat giydirdiğinizde terlememesi için katları azaltabilir veya üşümemesi için katları artırabilirsiniz. .

Bebeğinizin başını her zaman soğuktan korumalısınız. En çok ısı kaybının olduğu yer başıdır ve baş bölgesinden soğuk aldığında tüm vücudu üşür.

Dışarı çıkarırken ellerini ve ayaklarını da soğuktan korumak önemlidir. Elleri için eldiven, ayakları için sıcak tutan çoraplar, patikler veya ayakkabılar giydirmelisiniz.

Kapalı bir ortama girdiğinizde bebeğinizin terlemesini önlemek için şapkasını ve üzerindeki kalın kıyafetleri çıkarmanız gerekir.


Kışın bebeğimin cilt bakımını nasıl yapmalıyım?

Bebeğinizin cildi soğuk havalarda daha da hassaslaşır. Çünkü soğuk hava cildinin kurumasına sebep olur.

Bebeğinizin cildinin kurumasını engellemek için evin ortamını buhar makinesiyle daha nemli hale getirebilirsiniz. Ancak buhar makinelerinin temizliği önemlidir, aksi takdirde bakteri üreterek birçok hastalığa davet çıkarır.

Kış aylarında bebeğinizin cildini korumak için banyoda cildini kurutmayan bir bebek sabunu kullanmalı, banyodan sonra yine bebeğinizin cildine uygun bir nemlendirici sürmelisiniz. Dışarı çıkarırken de yanaklarına nemlendirici sürerek cildinde çatlak oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Kışın bebeğimin odası nasıl olmalı?

Çok sıcak bir odada bebek terler ve rahat uyuyamaz. Evinizin sıcaklığı 20 derecenin üstünde olduğunda bebeğinizin cildi kuruyabilir. Bunun için oda sıcaklığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Odasının uygun sıcaklıkta olabilmesi için oda termometresi kullanmanız iyi olur. Ayrıca hem evinizi hem odasını düzenli olarak havalandırmalısınız.

Son olarak bebeğinizi özellikle ilk aylarında bağışıklık sistemi henüz olgunlaşmadığından çok soğuk havalarda fazla dışarı çıkarmamanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca hastalıkların sık görüldüğü kış mevsiminde bebeğinizi kalabalık yerlerden uzak tutmaya ve hasta kişileri bebeğe yaklaştırmamaya dikkat etmelisiniz. Eğer siz hastaysanız bebeğinizle ilgilenirken maske kullanmalısınız.