Kategoriler
Temizlik

Yiyecek ve içecek lekelerini nasıl temizleriz?


Günlük hayatımızda yemek yerken veya çoğu zaman yemek yaparken lekelerin oluşmasına mani olamayabiliyoruz. Hatta bazen özellikle de sevdiğimiz bir kıyafeti ya da değer verdiğimiz herhangi bir eşyayı ne kadar dikkat edersek edelim lekeliyoruz.

İşte böyle zamanlarda bu lekeleri çıkarmanın en pratik yollarını sizin için derledik.

Yiyecek ve içecek lekelerini nasıl temizleriz?


Yağ lekesi

Kızartma yaparken yağın sıçramasını engellemek nerdeyse imkansızdır. Oluşan yağ lekelerini çıkarmanın en etkili yollarından birinin ispirto ile silmek olduğunu biliyor muydunuz? Kıyafetimize ya da masa örtüsü gibi kumaş yüzeye yağ damlattığımız zaman bilinen en hızlı ve pratik yöntemlerden biri de üzerine tuz serpmektir. Tuz yerine limon kolonyası da dökebilirsiniz. Mutfak mermeri üzerindeki yağ lekelerini çıkartmak için ise ateşten uzak tutmaya dikkat ederek benzin ile silebilirsiniz.

Kahve lekesi

Günlük hayatımızda kahvenin kıyafetimize, halıya, koltuğa veya herhangi bir kumaşa dökülmesiyle sıkça karşılaşıyoruz. Rengi itibariyle saklaması zor bu lekeye ilk müdahale üzerine ılık su tatbik ederek yapılmalıdır. Temiz bir bez veya en kötü tuvalet kağıdı kullanarak ılık suyla lekeyi nemlendirin, kesinlikle ovmayın.  Daha sonra başka bir bezle üzerine bastırarak kurulayın. Eve gittikten sonra zaman kaybetmeden her zaman yaptığınız gibi deterjanla birlikte yıkayın.

Kahve lekesini çıkarmak için eğer o anda imkanınız varsa beyaz kumaş için oksijenli su, renkliler için de gliserinli su kullanabilirsiniz.

Çay lekesi

Çay lekesini yok etmek için yapılması gereken ilk temizleme yöntemi ılık suya batırılmış bir bezle ovmak ya da leke kurumadan üzerine limon kolonyası dökmektir. Kurumuşsa içinde limon suyu katılmış ılık suya batırdığınız bir pamuk parçasıyla sildikten sonra sadece sudan geçirebilirsiniz.


Salça ve ketçap lekesi

Hem yemek yerken hem de yemek yaparken sıçrayarak başımıza dert açan lekelerin başında salça ve ketçap geliyor. Bu lekelerle baş etmek için sıcak su ile gliserini eşit miktarda karıştırdıktan sonra lekeli kumaşı bu karışımda bir saat boyunca bekletin. Ardından her zaman kullandığınız çamaşır deterjanıyla yıkayabilirsiniz.

Dondurma lekesi

Özellikle külahta yerken mani olamadığımız dondurma lekesini çıkarmak için en güzel çözüm ise ılık sabunlu suda yıkamaktır.

Meyve suyu lekesi 

Meyve suyu lekesi için en pratik çözüm tıpkı yağ lekesinde olduğu gibi üzerine tuz serpmektir. Ardında çok gecikmeden yıkamalısınız.

Yumurta lekesi

Yumurta lekesini çıkartmanın ilk şartı soğuk su kullanmaktır. Genellikle sabunlu soğuk suda yıkamak yeterli oluyorsa da beyaz kumaşlardaki lekelerden kurtulmak için biraz çamaşır suyu ekleyebilirsiniz.

Bunun haricinde pratik diğer yöntemlerden biri kesik limonla lekeli yerleri ovmak ya da haşlanmış patatesle lekeyi ovuşturmaktır.

Mum lekesi

Masanızın üzerine damlayan mum lekelerini çıkarmak için üzerine neft dökerek beş dakika beklettikten sonra nemli bir bezle silebilirsiniz.