Uykusuzlukla baş etmenin yolları


Günde 8 saat uyumamız gerektiğinden yola çıkarak hesapladığımızda insan hayatının üçte biri uykuda geçiyor. Bu yüzden uykunun ve buna bağlı olarak uykusuzluğun insan sağlığındaki önemi çok büyüktür.

Yapılan araştırmalar ülkemizde her üç kişiden birinin çeşitli nedenlerden dolayı uykusuz kaldığını gösteriyor. Çoğu uyku probleminin nedeni ise psikolojik kaynaklı olmakla beraber stresten yediğimiz ve içtiğimiz gıdalara kadar pek çok farklı etkene de dayanıyor.

Uykusuzlukla baş etmenin yolları

Uykusuzluk en fazla özellikle de belli bir saatte uyanmak zorunda olan çalışanlar için büyük sıkıntılar yaratıyor. Uykusuz olduğumuz günlerde dikkatsiz, yorgun ve hata yapmaya eğilimli olur; baş veya mide ağrısının yanı sıra yediklerimizden bile zevk almaz ve ne kadar yersek yiyelim kendimizi hep aç hissederiz. Uykuya en değerli gıda denmesi de bu yüzdendir. Bu gibi sıkıntılar sosyal ve iş hayatımızı etkileyerek yaşam kalitemizi düşürürken bazı ciddi hastalıkları da tetikliyor. Bu yüzden uykusuzluk kronik hale gelmeden mutlaka tedavi edilmelidir.


Uykusuzluğu gidermenin farklı yöntemleri bulunmaktadır.  Kronik uykusuzluklar için tedavi yöntemlerine başvurmak gerekse de çoğu kez günlük hayatta alınabilecek basit önlemlerle de uykusuzluk giderilebiliyor.


İşte bunlardan bazıları…

  • Yatma ve kalkma saatlerinizin belli bir düzene oturtarak kendinize bir uyku rutini oluşturun.
  • Akşamları çok fazla ve geç vakitte yemek yemekten kaçının, yatmadan en az 2-3 saat önce yemek yiyin.
  • Gün içindeki kahve ve çay tüketiminizi sınırlayın, yatma saatine yakın tüketmekten kaçının.
  • Kasları rahatlatan ve sinirleri sakinleştiren papatya, melisa, sarı kantaron, kediotu ve şerbetçiotu gibi bitkisel çayları için.
  • Yattığınız ortamın rahat ve sessiz olmasına özen gösterin.
  • Kitap okumak gibi zihninizi meşgul ederek sıkıntılarınızdan uzaklaştıracak aktiviteler yapın.
  • Akşamları uzun süre televizyon izlemeyin, bilgisayardan uzak durun.
  • Kullandığınız ilaçlar uykularınızı etkileyebilir, bunun için doktorunuza danışın.