Kategoriler
Sağlık

Pazartesi sendromundan nasıl kurtuluruz?


Çalışan herkesin yakındığı ortak sıkıntılarından biri Pazartesi sendromudur. İşimizi sevelim ya da sevmeyelim hafta sonundan çıkıp yeni bir haftaya başlamak hepimizde stres yaratır. Bunun temelinde de aslında iş yükünün ve patron baskısının olmadığı, telefon ya da e-mail trafiğiyle boğuşmadığımız, kısaca sadece bize ait günleri geride bırakmanın psikolojimizde yarattığı olumsuzluk yatar.

Pazartesi sendromundan nasıl kurtuluruz?

Peki haftaya sendromsuz başlamanın yolu yok mudur? Elbette var. İşte haftanın ilk gününü sevimli kılarak Pazartesi sendromundan bizi kurtaracak bazı öneriler…

Pazartesi günü en güzel siz olun
Pazartesi günleri genelde çalışanlar giyinmek ve bakımlı olmak konusunda isteksiz olurlar ve akıllarına gelen ilk kıyafeti üstlerine geçirip öyle ofise gelirler. Bunun yerine Pazartesi günleri yeni aldığınız ya da çok sevdiğiniz bir kıyafeti giyin, bir gün önceden kuaföre gidin ve sabah güzel bir makyaj yaparak baştan aşağı harika bir görünümle güne başlayın. Alacağınız iltifatlar moralinizi yükseltmeye yetecektir.

Pazartesi günleri iş yükünüzü hafifletin
Aslında çoğumuz Cuma günü bunu yapar, yani Pazartesi hallederiz diyerek yapılması gerekenleri diğer haftaya erteler. Bunun yerine Pazartesi gününüzü hafifletin ve sadece yapmanız gerekenleri yapın, kendinizi zorlamayın.

Pazartesi akşamına plan yapın
Pazartesi akşamını iple çekmenizi sağlayacak bir neden yaratın. Sevgilinizle, eşinizle, sevdiğiniz bir arkadaşınızla yemek yiyin ya da sinema, tiyatro, sergi, konser vb sizi keyiflendirecek bir aktivite planlayın.


Pazartesi öğle yemeğin farklı olsun
Pazartesi sendromunu hafifletecek yollardan biri de her gün yediğin öğle yemeğini farklı bir yerde yemek olabilir. Öğle yemeğinde sevdiğin bir arkadaşınla sözleşip görüşebilir ya da iş arkadaşlarınla farklı lezzetleri keşfedebilirsiniz.

Pazartesi gününe egzersizle başlayın
Kabul edelim hepimiz hafta sonları ipin ucunu kaçırıyor, bozulmayan rejimleri bir kereden bir şey olmaz diyerek bozuyoruz. İşte bu pişmanlıkları gidermenin en güzel yolu egzersizdir. Haftaya egzersiz yaparak yediklerinizi yakmanın ve zinde olmanın mutluluğuyla başlayın.

İnsanlık için küçük Pazartesi için büyük öneriler
Şimdi sıralayacaklarımız da Pazartesini hafif sıyrıklarla atlatmanızı sağlayabilir. Örneğin Pazar gecesi erken yatın ki uykunuzu almış olun, sabah alarmınızı ertelemeden hemen kalkın, sevdiğiniz bir müziği açın, güzel bir duş alın ve keyifli bir kahvaltı için kendinize zaman ayırın.

Pazartesi günün diğer günlerden farklı olmadığını kendine hatırlat
Son önerimizin temelinde ise pozitif olmak yatıyor. Nasıl mı? Unutmayın ki başlamak bitirmenin yarısıdır. Pazartesi gününü atlattıktan sonra haftanın hızla geçeceğini ve bir sonraki hafta sonunun hiç de uzak olmadığını düşünün.