Kategoriler
Sağlık

Soğuk algınlığına iyi gelen bitki çayları


Kışın gelmesiyle birlikte başlayan soğuk algınlıkları ve gribal enfeksiyonlar karşısında akla gelen doğal şifa yöntemlerinin başında bitki çayları geliyor. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarla mücadele etmenin yanında zihni rahatlatan ve uykusuzluğa da çare olan bitki çayları böylelikle ilaçlara başvurmadan şikayetlerin giderilmesine destek oluyor. Soğuk algınlığına iyi gelen bitki çaylarından bazılarını sizler için bir araya getirdik.

Soğuk algınlığına iyi gelen bitki çayları

Ihlamur
Soğuk algınlığına veya gribe yakalanmamız durumunda en yaygın başvurduğumuz doğal yöntemlerin başında ıhlamur çayı içmek gelir. Ihlamur içerdiği bileşenler sayesinde iltihap gidermeye ve ağrıları kesmeye yardımcı olur, boğaz tahrişlerine iyi gelir.

Adaçayı
Özellikle ağız ve boğaz iltihapları karşısında başvurulan bitki şifa yöntemlerinden bir diğeri de adaçayıdır. Adaçayı ile yapılan gargara bronşit, farenjit vb boğaz iltihaplarının giderilmesinde etkili olur.

Zencefil
Zencefil soğuk algınlığı veya gribe yakalanmamız durumunda içerdiği bileşenlerin sağladığı güçlü iltihap giderici özelliğiyle hastalıktan kurtulmamıza yardımcı olur. Bu bitkinin çayı özellikle göğüs ve burun iltihaplarının giderilmesinde etkilidir.


Ekinezya
Bağışıklık sistemini güçlendiren en etkili çaylardan biri olan ekinezya özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının giderilmesine yardımcı olur.

Papatya
Özellikle soğuk algınlığı, grip, öksürük, bronşit ve mide rahatsızlıklarına karşı kullanılan papatya sakinleştirici özelliğiyle uyku bozukluklarının giderilmesine de yardımcı olur.

Melisa
Melisa çayı grip ve soğuk algınlıklarının yanı sıra zihni rahatlatmaya ve uyumadan önce tüketildiğinde de kolay uykuya dalmaya yardımcı olur.

Kuşburnu
C vitamini deposu olan kuşburnu bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığıyla savaşır. Ayrıca doku sağlığına destek vererek cildi güzelleştirir.

Nane
Nane çayı hazımsızlık, gaz ve sindirim sistemi sorunlarının çözümünde çok etkilidir. Limonla birlikte tüketildiğinde ise boğazı hafifletir ve öksürüğe iyi gelir.

Kekik
Bir fincanı için 2 çay kaşığı kekiğin demlenmesiyle elde edilen kekik çayı gribe ve soğuk algınlığına iyi gelir. Bununla birlikte sıcak suya bir avuç kekiğin karıştırılmasıyla yapılan buhar banyosu göğüsteki iltihabın yumuşamasına yardımcı olur.