Kalori yakmanın ve forma girmenin yolları


Kalori yakmak ve forma girmek için yapmanız gerekenler aslında temelde beş maddeden oluşuyor. Bunları aslında çevremizde sıkça rastladığımız uyarılar. Gerekli olan özeni gösterdikten sonra siz de her güne daha sağlıklı başlayabilir ve yavaş yavaş forma girebilirsiniz. Düzenli spor yapmak elbette kilo vermek için olmazsa olmazlardan biri ancak destekleyici olarak bol meyve ve sebze tüketmeli, proteinli yiyecekler tercih etmeli, yağın dozunu kaçırmamalı ve ayrıca bol su içmelisiniz. Şimdi bu maddelerden biraz daha bahsedelim.

Kalori yakmanın ve forma girmenin yolları

Bol bol meyve ve sebze yemek
Rejimde olduğunuzda mutlaka her besini kısıtlamak zorunda değilsiniz. Zayıflamaya yardımcı besinler arasında olan ananas, kavun, salatalık ve kuşkonmazı bol bol yiyebilirsiniz. Bunlar metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olmaktadır.

Protein yiyerek zayıflamak
Protein yiyerek nasıl zayıflayacağım diye merak ediyor olabilirsiniz. Vücudunuz gıdalardan aldığı proteini bedeninize kazandırırken enerji sarf etmekte, bu enerjiyi de depoladığı yağlardan almaktadır. Dolayısıyla kilo verebilmek için protein bakımından zengin fakat yağsız balık, tavuk, deniz ve yağ oranı düşük süt ürünleri tüketmelisiniz.


Dozunda yağ tüketmek
Zeytinyağı ve ay çiçek yağı gibi bitkisel yağlardaki doymamış yağlar sağlığımız için faydalıdır. Fakat margarin, kaymak, sosis ve salamda bulunan hayvansal yağlar yüksek miktarda doymuş yağ ve kolesterol içerir. Bu nedenle kalp sağlığımız ve kolesterol seviyesi açısından zararlıdır. Kilo verebilmek için günlük yağ tüketimimiz yüzde 30’u geçmemelidir.

Bol su içmek
Normal ve fazla kilolu kişilerde yapılan çalışmalarda su içmenin metabolizmayı geçici olarak artırdığı ortaya çıkmıştır. Günde en az 2,5 litre su içmek vücudumuzun daha fazla enerji harcamasını sağlamaktadır.


Düzenli spor
Kalori yakmanın ve kilo vermenin en etkili yolu hareket etmek, bunun için de düzenli olarak spor yapmaktır. Spor yapamıyorsanız dışarı çıkıp yürüyüş yapmak ya da bisiklete binmek de faydalı olacaktır. Metabolizmanızı hızlandırmak içim mutlaka ama mutlaka bunlar için vakit ayırmak gerekir. Spor kasları güçlendirir, kan dolaşımını hızlandırır ve insanı zinde tutar. Ayrıca mutluluk hormonu olarak bilinen ve ağrı kesici özelliği olan endorfin hormonunun salgılanmasını sağlar.