Kategoriler
Kişisel Bakım

Güzel bir cilt için hangi besini ne kadar yemeliyiz?


Vitamin, mineral ve fitonutrient antioksidan bakımından zengin ola küçük meyveler yaşlanma sürecini geciktirmede çok tkilidir. Örneğin yaban mersini portakala göre üç kat fazla antioksidana sahiptir. Örnekleri çoğaltmak gerekirse bir porsiyon yaban mersini beş porsiyon brokoli, havuç, kabak ya da elmanın vereceği antioksidanı verir.

Küçük meyve sınıfında yer alan çileğin ise bir avucu vücudunuzun her gün kolajen üretimi için gereksinim duyduğu antioksidan C vitamini ihtiyacını karşılar.

Güzel bir cilt için günde yaklaşık otuz adet yaban mersini yiyin.

Pul pul dökülmeye karşı kavun
Kavun kolajen hasarını en aza indirerek kırışıklarla savaşmada en etkili meyvelerden biridir. Kalori bakımından düşük ve yağ oranı sıfır olan kavun diyetler için de çok uygundur.

Güzel bir cilt için haftada en az üç kez birkaç dilim kavun yiyin.

Kolajen artırıcı narenciye
Cildinize elastikiyeti veren kolajen lifleri düzenli ve makul oranlarda greyfurt ve portakal tüketimiyle sağlanacak C vitaminiyle artırılabilir. Narenciyeler aynı zamanda antioksidan savunmanızı güçlendirecek çok sayıda etkili fitonutrient içermektedir.

Güzel bir cilt için her gün bir tane narenciye tüketin.

Mükemmel bir cilt için kuru ve taze erik
Kuru erik yüksek oranda life sahiptir ve yaşlanma sürecini geciktirmektedir. Koyu renkli meyve ve sebzelerin antioksidan değerleri açık renkli olanlara oranla daha yüksektir. Renk ne kadar koyu ve yoğunsa antioksidan koruması o kadar fazladır.

Kuru erik yaban mersini ve kuru üzümün iki katı oranında antioksidan değeriyle listenin başında yer almaktadır.

Güzel bir cilt için her gün iki tane kuru ya da taze erik yiyin.

Cildin elastikiyeti için brokoli
Brokoli birçok meyve sebzeden çok daha fazla antioksidan A ve C vitamini, aynı zamanda cilt kanseriyle savaşan maddeler içermektedir. A vitamini akne tedavisinde önemli bir yardımcıdır. Pişmiş bir büyük sap brokoli günlük C vitamini ihtiyacınızın 1,5 katını, A vitamini ihtiyacınızın ise yarısını karşılar. Ayrıca B vitamini, demir, kalsiyum ve lif bakımından oldukça zengindir.

Güzel bir cilt için gün aşırı birkaç çiçek ya da bir büyük sap brokoli yiyin.

Olağanüstü cilt koruyucusu havuç
Havuç cildi pürüzsüzleştiren A vitaminine dönüşen betakaroten deposudur. Betakaroten kayısı ve tatlı patates gibi diğer turuncu renkli meyve ve sebzelerde de bulunmaktadır.

Güzel bir cilt için günde 1 avuç havucu suyunu sıkarak, çiğ ya da pişmiş olarak yiyin.

Antioksidan deposu koyu yeşil yapraklı sebzeler
Ispanak, roka, pazı, karalahana, göbek marul, tere gibi yeşil yapraklı sebzeler yüksek oranda fitonutriente sahiptir. Ayrıca hepsinde çinko bulunmaktadır. Çinko mükemmel bir cildin vazgeçilmezlerindendir, çünkü hasar gören kolajeni onarır ve yeni kolajen oluşumuna imkan verir.

Çinko akne tedavisine de yardımcı olur ve normal hücre gelişimi sağlar. Koyu yeşil yapraklı sebzeler demir bakımından da zengindir. Gözaltlarındaki koyu renkli halkalar demir eksikliğinin habercisi olabilir.


Güzel bir cilt için günde iki ya da daha fazla kez yarım fincanlık porsiyonlar halinde ıspanak, pazı, roka ya da başka bir koyu yeşil renkli sebze yiyin.

Cilde ışıltı veren sarımsak
Sarımsağın içerisinde mükemmel bir cilt için gerekli olan kükürt ve fitonutrientler vardır. Sarımsak güçlü bir antibiyotik ve toksin arındırıcı olması sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

Güzel bir cilt için her gün bir diş sarımsak tüketin.

Sıkı bir cilt için maydanoz
Maydanoz betakaroten, B1, klorofil, kalsiyum ve narenciyelerden bile fazla C vitamini içerir. Ayrıca içerdiği B vitamini folik asit sayesinde hamile ve doğum kontrol hapı kullananlar için ideal bir besin kaynağıdır.

Maydanoz cildinizin sıkı tutulmasını sağlar ve alyuvar üretiminde önemli rol oynar. Yarım fincan maydanoz günlük folik asit ihtiyacınızı karşılar ve yüksek oranda C vitamini sağlar. Maydanoz demir bakımından da zengindir.

Güzel bir cilt için haftada üç kez bir ya da yarım demet maydanoz yiyin.

Cilt koruyucu domates
Domates cildinize mükemmel bir UV koruması sağlar. İçerisinde fitonutrient bulunur ve çok etkili bir antioksidandır. Fitonutrient antioksidanların çoğu cildinizi güneşin zararlarına ve cilt kanserine karşı korumada oldukça etkilidir. Domates aynı zamanda bir C vitamini deposudur.

Güzel bir cilt için günde bir adet domates yiyin.

Kırışıklık savaşçısı zeytinyağı
Zeytinyağı cildinizin sıkı ve pürüzsüz olmasını sağlamada başrolü oynar. Tekli doymamış yağlar ve fitonutrient antioksidan bakımından zengin olan zeytinyağı anti-ageing uygulamalarınızın en önemli öğesidir.

Güzel bir cilt için günde bir ya da iki yemek kaşığı zeytinyağı yiyin.

Yağ asidi zengini keten tohumu yağı
Ketentohumunda ve ketentohumu yağında cildi yumuşatmaya yarayan Omega 3 bulunur. Ayrıca cildi besleyen karoten ve E vitamini bakımından çok zengindir.

Hücre zarlarınız temel yağlardan oluştuğu için yediğiniz yağların kalitesi cildinize yansır. Ketentohumu yağı cildinizi sıkı ve yumuşak yapar.

Güzel bir cilt için günde bir ya da iki yemek kaşığı taze çekilmiş ketentohumu ya da bir yemek kaşığı organik ketentohumu yağı tüketin.

Güzellik iksiri avokado
Avokadonun içerisinde bulunan glutatyon maddesi en güçlü antioksidanlardan ve toksin arındırıcılardan biridir. Avokado vücudunuzu tehlikeli oksitlenmiş yağlardan arındırır ve hücre hasarlarını onarır.

Besin değeri oldukça yüksek olan avokado diğer sebze ve meyvelerde bulunan alfakaroten, betakaroten ve likopen gibi besinlerin emilimini artırır. Bu nedenle güzel bir cilt için salatalarınızda iyi yağ kullanmanız ve içerisine avokado katmanız önemlidir.

Güzel bir cilt için haftada birkaç kez yarım avokado yiyin.

Toksin attıran yulaf ezmesi
Yulaf vücutta dönüşüm geçirerek toksinleri attırmaya yardımcı olur ve cildinizi sağlıklı yapar. Ayrıca içerdiği B vitamini ile yeni hücre oluşumuna yardımcı olur. Bununla birlikte mükemmel bir kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, silis, E vitamini, B vitamini ve protein deposudur.

Yulaf sindirim sistemini düzenler ve kan şekerinizi sabitler. Cildinizi ise stresten kaynaklı kabızlığa çözüm olması sayesinde iyi gelir. Çünkü stres azaltıcı her şey cildinize de yarar sağlar.