Brokolinin faydaları


Brokolinin dünyaya yayılması ve tanınması 1900’lü yıllarda olmuştur. Günümüzde ise brokoli her ne kadar en popüler sebzeler listesinde kendisine yer bulamasa da, en faydaları sebzeler listesinde üst sıralarda yer almaktadır. Yapılan araştırmalarda brokolinin havuçtan çok daha fazla karoten içerdiği görülmüştür. Hem suyu, hem de kendisi tüketilebilecek en iyi sebzelerden olduğu kabul edilmektedir. Brokoli salatası ya da yemeği yapılarak tüketilebileceği gibi haşlanarak suyu da tüketilir. Kükürt, potasyum ve selenyum ile bol diyet lifi ve B1 ile C vitaminleri başta olmak üzere pek çok vitamin içermektedir.

Brokoli hakkında bilmemiz gerekenler

Bu şifası bol sebzeyi pişmiş olarak tüketebildiğiniz gibi çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Çeşitli şekillerde tüketilebilmesi tam bir avantaj sağlar. Böreklerin içinde, keklerde, yemeklerde ve çorbalarda kullanabilirsiniz. Tüketme alternatifi çok olan bu sebzenin faydaları da bilinmelidir. Düzenli tüketim ile ülser, gastrit gibi mide hastalıklarına iyi gelir. Mideyi güçlendirir. Ayrıca brokoli kalp içinde faydalıdır. Bu şifalı bitkinin faydaları arasında kan damarlarını koruması da sayılabilir. Kan akışını düzenler. Şeker yani diyabet hastaları da rahatlıkla brokoli tüketebilirler. Böylece kan şekerini düzenleyebilirler. Kolesterol hastaları da mutlaka tüketip kolesterollerini kontrol altında tutabilirler.


Katarakt gibi göz rahatsızlıklarına yakalanmayı önlemesi de faydaları arasındadır. Kansızlık yani anemi rahatsızlığına da iyi gelir.  Çok çeşitli hastalıklara karşı vücudu güçlendirici, vücut direncini arttırıcı özelliği de vardır. Sinir sistemine fayda sağlar. Alerjiye iyi gelir. Çiğ yada hafif pişmiş, buharda pişirilmiş olarak tüketilmesi en yararlı tüketim şeklidir. Alzheimer ve unutkanlık gibi hastalıkları önler. Osteoporoza yani kemik erimesine karşı da faydalıdır. Kemikleri güçlendirir. Kas ağrılarına iyi gelir.


Bu mucizevi bitki sayesinde sindirim sisteminizi de düzenleyebilir, bu şifalı sebzenin faydaları ile kabızlık sorununu da önleyebilirsiniz. Tansiyon hastalarının da tercih etmesi gereken sebzedir. Kan basıncını dengede tutarak tansiyon hastalığını önler. Vücudu toksin maddelerden arındırır, karnabahar, lahana ve brüksel lahanası gibi bağışıklık sistemini güçlendirir. Kilo vermek yani zayıflamak isteyen kişilerin tercihi de bu şifalı sebze olabilir. Eğer sizde bu şifalı bitkinin faydalarından yararlanmak istiyorsanız mutlaka bu sebzeyi tüketmelisiniz. Doğurganlığı arttırıcı özelliği vardır. Üreme sistemine de fayda sağlar.