Doğum çantasında olması gerekenler


Doğuma hazırlanan anne adayları sekizinci aydan itibaren hastaneye giderken yanlarında götürecekleri doğum çantasını hazır bulundurmalıdır. Hatta otomobiliniz var ise her ihtimale karşı bagajda taşınmalı yoksa da unutmayacak bir yerde tutulmalıdır. Çantayı eksiksiz olarak hazır bulundurmak özellikle ilk kez anne olacak hamilelerin kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayacaktır. Zaten oldukça heyecanlı olacağınız bir dönemde hastaneye yetişmeye çalışırken birçok gerekli şeyi unutulabilirsiniz. Anne ve babanın o anda karşılaşabileceği stresleri azaltmak için doğum çantasının son aya bırakılmadan hazırlaması daha doğru olacaktır. Bu yazımızda özellikle ilk kez bu mutluluğu yaşayacaklar için doğum çantasında olması gerekenleri aktaracağız.

Doğum çantası nasıl hazırlanır?

Her ne kadar hastaneler gecelik olarak kullanılabilecek önlükler verse de, kendi seçtiğiniz iki adet penye ve rahat geceliği çantanızda bulundurmalısınız. Hem üşümemek, hem de hastane koridorlarında yapacağınız zorunlu yürüyüşlerde kendinizi daha iyi hissetmek için mevsime göre bir sabahlığı da yanınıza almayı unutmamalısınız. Ayrıca iki adet terlik almanızı da öneririz. Kişisel bakım setine de ihtiyacınız olacak. Kendi ihtiyaç ve alışkanlıklarınız doğrultusunda hazırlayabilirsiniz. Bizim önerimiz diş macunu, diş fırçası, sabun, şampuan, tarak, fırça, deodorant, nemlendirici, dudak kremi, fotoğraf çektirmeyi planlıyorsanız bebeğinize zarar vermeyecek anti-alerjenik ve paraben içermeyen makyaj malzemeleri koymalısınız.


Hastanede bir ya da iki gün kalacak olsanız dahi oldukça fazla iç çamaşırı ihtiyacınız olacağından dört külot, üç tane emzirme atleti, iki emzirme sütyeni ve üç çift kalın çorap almalısınız. Sigorta bilgileri, kimlik fotokopileriniz, bir miktar nakit para, nüfus cüzdanı kopyası, kan ve idrar tahlilleri kopyaları da kesinlikle unutmamanız gerekenlerin arasında. Hastaneden çıkış esnasında giymek için mevsime uygun şekilde hamileliğinizin son aylarında giydiğiniz rahat kıyafetlerden birini ve düz rahat bir ayakkabıyı yanınıza almalısınız. Ayrıca hastanede sizinle eşiniz kalacaksa onun da kendisi için ufak bir çanta hazırlaması son dakika telaşını önleyecektir.


Hazırlayacağınız ikinci doğum çantasında olması gerekenler ise bebeğiniz için olacak. Bebek şampuanı, saç fırçası, ıslak mendil ve tırnak törpüsü gibi bakım ürünleri almalısınız. Bebeğinize emzik vermeye karşı değilseniz yanınıza bir veya iki emzik alabilirsiniz. Eğer hastanenin eşyalarını kullanmak istemiyorsanız bebek yatağı için çarşaf ve her ihtimale karşı bir battaniyeyi de çantaya atabilirsiniz. Her birinden ikişer tane olacak şekilde badi, yelek, önlük, hırka, zıbın, pijama altı, çorap, tulum şapka ve eldiven unutmamanız gerekenler arasındadır. Kirli çamaşır torbası da kurtarıcınız olacaktır. Mevsimine ve tahmin edilen doğum kilosuna uygun kıyafetler ile yine mevsimine uygun güneşten veya soğuktan koruyucu bir şapka, üstüne örtmek için battaniyeye de hastane çıkışında giydirmek için ihtiyacınız olacak.