Kategoriler
Sağlık

Türk kahvesinin faydaları


Türkler tarafından keşfedilen kahve hazırlama ve pişirme metoduna Türk kahvesi denir. Özel bir tadı, köpüğü, kokusu, pişirilişi ve ikramıyla kendine özgü bir kimliği ve geleneği vardır. Telvesi ile ikram edilen tek kahve türüdür. Kahvenin kökeni araştırmacılar tarafından 14. yüzyıl başlarında Güney Habeşistan’dan tüm dünyaya yayıldığı şeklinde belirtilmiştir. Bunun kaynağı da etimolojik olarak kahve ile yakın benzerlik gösteren Güney Habeşistandaki Kaffa yöresi gösterilmektedir.

Türk kahvesinin bilinmeyen faydaları

Türk kahvesinin son zamanlarda yayılan en önemli faydası kolon kanseri riskini azaltmasıdır. Diğer kanser türlerinin de oluşmasına engel olan bu sağlıklı içeceği günde iki fincandan fazla tüketmemelisiniz. Her şeyin fazlası zararlıdır. Türk kahvesinin faydaları arasında içinde bulunan kafein sayesinde sinir sistemini uyarması ve uyanık kalmaya yardım etmesi de vardır. Türk kahvesi insanı dinlendirir ve hafızasına da güç verir. Günde iki fincan Türk kahvesi içmek doğurganlığı da üst seviyeye taşır. Hamile kadınlara kahve içmeleri pek önerilmez. Ancak söylediğimiz gibi aşırıya kaçmadan günde bir fincan Türk kahvesi ile hem anne adayı rahatlar, hem de doğacak olan bebeğe birçok fayda geçer.


Günde iki fincan kahve içmek astım tehlikesini de azaltmaktadır. Ayrıca siroz hastalığı riskini en aza indirir. Türk kahvesinin faydaları arasında en etkili olanı kemikleri güçlendirmesidir ve yüksek tansiyonu önlemesidir. Kalp rahatsızlıklarını büyük oranda ortadan kaldırır. Bağırsakları düzenleyerek sindirim sistemini düzenler. Türk kahvesi insanda girişken ruhu arttırır. Baş ağrıları çekilmez hale geldiğinde Türk kahvesi içerek kendinizi biraz daha iyi hissedebilirsiniz. Baş ağrılarına da çok iyi gelmektedir. Bu arada fincanda kalan telveyi ise asla dökmeyin. Fincandaki kahve telvesi yüzünüze sürdüğünüzde cildinizdeki pürüzleri yok etmeye yardımcı olacaktır.

Türk Kahvesi çok ince öğütülür. Bir cezve yardımıyla su ve isteğe göre şeker ilave edilerek pişirilir. Bir fincan kahve için iki çay kaşığı kahve atılır. Küçük fincanlarla servis yapılır. İçilmeden önce telvesinin dibe çökmesi için kısa bir süre beklenir. Su ise sanıldığı gibi kahvenin sonunda içilmez. Kahveyi içmeden önce içilmektedir. Ayrıca tüm dünyada espresso ile en çok tüketilen kahve türüdür ki dünya genelinde hemen hemen her tür restoranın menüsünde bulunan iki kahveden biridir.