Pum pum çorbası tarifi


Pum pum çorbasının adını daha önce birçok yerde duymuş olabilirsiniz ama Bartın yöresine ait olduğunu genelde çoğu kişi bilmiyor. Pum pum çorbası içindeki mısır unu nedeniyle tam bir Karadeniz yöresi çorbasıdır. Evdeki mısır ununu değerlendirmek istediğinizde bu çorbayı yapmanın zamanı gelmiş olur. Aslında bu çorba üstüne konulan pastırma ya da bazı tariflerde olduğu gibi kavurmadan tadını alıyor.

Pum pum çorbası nasıl yapılır?

Pum pum çorbası tarifi için gerekli malzemelerimiz: Bir su bardağı mısır unu, beş su bardağı su veya et suyu, iki dilim kavurma ve tuzdur. Üzerine ekleyeceğimiz sos için ise iki tatlı kaşığı tereyağ ve bir tatlı kaşığı kırmızı pul bibere ihtiyacımız olacak.

Öncelikle tencereye beş su bardağı ılık su veya et suyunu koyuyoruz. Ardından bir su bardağı mısır ununu ekleyip karıştırıyoruz. Kaynayana kadar karıştırmalıyız. Bir taraftan ise iki dilim kavurmayı tavada üç dakika kadar kavuruyoruz. Kaynayıp koyulaşan çorbanın üzerine kavurmayı ekleyip karıştırıyoruz. Yeteri kadar tuz ekleyip tatlandırıyoruz. Yaklaşık beş dakika kadar pişiriyoruz.Ardından iki tatlı kaşığı tereyağı ve bir tatlı kaşığı pul biberi sos tenceresinde kızdırıyoruz. Hazırladığımız çorbanın üzerine gezdirip sıcak servis yapıyoruz. Pum pum çorbasının tamamen mısır unundan yapılması gerekiyor. Kimi yörelerde nişasta ilave edilerek de yapılıyor ama orijinal pum pum çorbası mısır unu ile yapılır.