Kategoriler
Yemek Tarifleri

Pepeçura tatlısı tarifi


Pepeçura tatlısı kabuğu sert ama içi yumuşacık isabella üzümünün şırasının nişastayla birleştirilmesi ile yapılır. Halk arasında pepeçi, samaksa, kara üzüm muhallebisi ve mor üzüm tatlısı olarak da adlandırılır. Kokulu mor ya da siyah üzümlerden yapılır. Normal üzümlerden yapıldığı da olur ama kokusu ve tadı aynı olmaz. Karadeniz bölgesinde hala birçok evde üzüm zamanı geldiğinde yapılmaktadır.

Pepeçura nasıl yapılır?

Pepeçura tarifi için gerekli malzemelerimiz: Bir kilogram siyah kokulu üzüm, üç su bardağı su, bir su bardağı şeker, dört yemek kaşığı nişasta ve yarım çay bardağı mısır unudur.

İlk olarak bir kilogram siyah kokulu üzümleri iyice yıkayın. Saplarından ayıklayarak tencerenin içerisine alın. Üzerine üç su bardağı su ve bir su bardağı şekeri ilave ederek kısık ateşte pişmeye bırakın. Üzümler iyice suyunu bırakıp eriyene kadar pişirin. Ardından büyük bir süzgeçten geçirin. Ezilmemiş olan üzümleri tahta kaşık yardımıyla iyice ezin. Elde ettiğiniz üzümlü şekerli karışımın yaklaşık iki su bardağı kadarını tencerenin içerisine alın.


Bir çırpma teli yardımıyla içerisine dört yemek kaşığı nişasta ve yarım çay bardağı mısır ununu ekleyin; karıştıra karıştıra yedirin. Geriye kalan suyu kepçe yardımıyla azar azar ilave edin. Bu sırada karıştırmaya devam edin. Dilediğiniz kıvama geldiğinde kaselere doldurun. Servis kaselerinin içinde bir süre ılınmasını bekleyin. Ilındıktan sonra buzdolabına kaldırın ve iyice soğumalarını sağlayın. Soğuyup kıvamı iyice oturan tatlıları artık servis edebilirsiniz.

İsterseniz tatlınızı tamamen mısır unu kullanarak da yapabilirsiniz. Fakat daha yoğun bir kıvama ve daha alışıldık bir tada sahip olması için biz hem nişasta, hem de mısır unu kullandık. Kıvamı dilediğiniz gibi olmazsa bir miktar nişastayı su ile eriterek tatlınıza ilave edebilirsiniz. Eğer kokulu üzüm bulamazsanız, klasik mor üzümlerden de kullanabileceğinizi unutmayın.