Kategoriler
Temizlik

Parke temizliği nasıl yapılır?


Evlerimize şık bir görünüm kazandıran ahşap parkelerin en az halılar kadar temizliği ve bakımı zordur. Ahşap parkelerin iki farklı düşmanı bulunuyor. İlki çeşitli nedenlerle yüzeyinde oluşan ve ahşabı korunmasız olarak bırakan çiziklerdir. İkincisi ise sudur. Su ile temizliği çok sık yapmanız durumunda özellikle masif ahşap parkeler zamanla yıpranacak ve kabarmalar oluşacaktır. Parke temizliği periyodik olarak yapılması gereken bir işlemdir. En az haftada bir kez, parkeleri çizmeyecek yumuşak aparat taktığınız elektrikli süpürge ile tozunu almalısınız. Elektrikli süpürgenin ucunun halı ayarında kalmamasına dikkat edin çünkü parke tozu almak için süpürge ucunun biraz yüksekte olması gerekmektedir. Zeminlere sürekli olarak dökülen su ya da sıvılar ahşabın kısa bir süre içinde kabarmasına ve eğrilmesine neden olur. Bu yüzden de bazı durumlarda döşeme yüzeylerini zımparalamak gerekebilir.

Parke temizliğinde dikkat etmemiz gerekenler

Öncelikle parke temizliği için doğru ürünleri seçmeniz gerekiyor. Parkelerinizin temizliğinde sert kimyasallar kullandığınız zaman zedelenmelere sebep olacaktır. Bunu önlemek için ahşap zemin için üretilmiş olan temizleyicileri tercih etmelisiniz. Parkenizin ahşap cinsine uygun ürün kullandığınız takdirde parkelerinizin ömrünün uzamasına yardımcı olursunuz. Su ahşabın kabarmasına neden olup hasara yol açabileceğinden parkelerinizin çok ıslanmamasını sağlamaya gayret etmelisiniz. Bu nedenle ıslak mop kullanmamaya çalışın.


Cila parkelerinizi dış etkenlere karşı koruyan bir kalkan görevi üstlenmektedir. Eğer cilanız eskidiyse ve parkelerin yüzeyleri görünmeye başladıysa cila uygulatmanız parkenizin ömrünü uzatacaktır. Cila aynı zamanda parkelerin tekrar parlak görünmesini de sağlayacaktır. Peki, parke temizliği dışında nasıl koruma sağlayabilirsiniz? Evinizde kalabalık bir organizasyon düzenliyorsanız trafiğin yoğun olduğu geçiş noktalarında küçük kilimler kullanabilirsiniz. Bu ayakkabı ve terliklerin parke yüzeyinde oluşturacağı aşınmayı engelleyecektir. Kiliminiz yoksa kapı girişlerinde küçük ve ince paspaslar kullanabilirsiniz.

Ahşap zeminlere gerekli olan bakımı uyguladıktan sonra artık sıra bakım sonrası parkeleri korumaya geliyor. Bu noktada bilmeniz gereken en önemli husus ise bir ahşap zemini suyun dışında en çok mobilya izlerinin mahvedebileceğidir. Gereksiz su kullanımı yapmadığınız takdirde iş mobilyalardan ahşap zeminleri korumaya kalır. Bunun için de yapacağınız şey mobilyaların ayak kısımlarına keçe ya da plastik koruyucular takmak olacaktır.