Kategoriler
Sağlık

Meme kanseri


Meme kanseri, meme dokusunda bulunan süt kanallarının içinde oluşan kanser hücreleridir. Meme kanserlerinin yüzde 80’i invaziv duktal karsinomdur. Invaziv duktal karsinom, meme kanserinin süt kanallarında ortaya çıktığını gösterir. Meme kanserinin yüzde 20’si de invaziv lobüler karsinomdur. Bu türde ise meme kanseri süt kanallarında değil süt bezlerinde gelişir. Meme kanserine neden olan hücrelerin çoğalması ve büyümesi oldukça zaman alır. Ancak çoğaldıktan sonra hücreler lenf ve kan yoluyla vücudun diğer organlarına yayılabilir. Meme kanserinde en önemlisi kanserin kan ve lenf yolu ile diğer organlara yayılmadan tanının konmasıdır. Bu aşamada konulan bir tanı ile tedavi oranı çok yüksektir. Bu nedenle meme kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Meme kanseri hiçbir kadının aklına bile getirmek istemediği bir sağlık sorunudur. Birçok kadın da bu nedenle belirtileri gözden kaçırabiliyor. Aslında meme kanseri bazı sinyaller vererek geliyor. Bunları göz ardı etmek ise hayatı tehlikeye atmak dışında bir işe yaramıyor.

Meme kanseri belirtileri

Meme kanserinin en büyük sinyali memede veya koltuk altında elinize kitle gelmesidir. Kanserli kitleler diğer şişliklerden sert yapılı, düzensiz kenarlı ve pürüzlü yüzeyi ile ayırt edilebilir. Bunun için en etkili yöntem ise yatağa uzanarak elle muayene yapılmasıdır. Bir elinizi başınızın altına yerleştirdikten sonra öteki elinizin işaret ve orta parmağıyla diğer göğsünüze dokunun. Aynı işlemi diğer taraf için de yapın. Meme başından çevresine doğru dairesel hareketler uygulayın ve ardından koltuk altlarına da aynı işlemi tekrarlayın.


Tek memeden veya tek kanaldan sıkmadığınız halde kanlı ya da şeffaf renkli akıntılar geliyorsa nedeninin mutlaka araştırılması gerekiyor. Bu tür meme başı akıntılarına meme kanseri veya meme kanseri riskini artıran bir lezyon olan intraduktal papillom neden oluyor. Ayrıca aynanın karşısına geçip kendinizi incelediğinizde meme başlarınızda içe doğru çekilme, çökme veya şekil bozukluğu fark ediyorsanız hemen bir doktora görünmenizde fayda var. Eğer bir yere çarpıp yaralanmadıysanız, meme cildinde aniden ortaya çıkan kızarıklık ve yaralar ciddiye alınması gereken belirtilerin başında geliyor.

Elbette her ödem ve şişlik meme kanserinin belirtisi değil. Bunlar regl ve hamilelik dönemlerinde de kadınların yaşadıkları sıkıntıların başında geliyor. Ancak meme cildinde içe doğru çekintiler veya portakal kabuğu gibi pürüzlü bir görünüm varsa hiç zaman kaybetmeden bir doktora başvurmalısınız. Mamografik ve ultrasonografik tarama yöntemleri sayesinde meme kanseri erken teşhis ediliyor ve kişiye özel yaklaşımlar sayesinde tedavideki başarı oranları artıyor. Kadınların özellikle 40 yaşından sonra tarama periyodlarını sıklaştırmaları gerekiyor.