Kırışıklık maskesi tarifleri


İlerleyen yılların, zaman içinde yaşanan her türlü sıcak – soğuk zıtlıkların, psikolojik sorunların ve kullanılan kozmetik ürünlerin olumsuzluklarından en önce etkilenen bölge yüzümüzdür. Aynaya baktığımızda göz alıcı bir cilt görmek yerine alın bölgesine, dudakların sağ ve soluna, kaşların arasına yerleşmiş kırışıklıkları görmek canımızı fazlasıyla sıkar. Ancak şimdi size vereceğimiz doğal karışımlar ile yüzünüzdeki bu olumsuzluklardan kurtulabilir ve yepyeni bir görünüme kavuşabilirsiniz. Yüzünüze uygulayacağınız bu doğal karışımlar kırışıklıkları azaltacak ve oluşumunu engelleyecektir.

Evde uygulayabileceğiniz doğal kırışıklık maskeleri

İlk maskemiz için yarım elma ve yarım kaşık kaymak yeterli olacaktır. Yarım elmayı rendeleyip iyice ezin. Üzerine kaymak ilave edip güzelce karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Ilık su yardımıyla iyice yıkayın. Ardından cilt tipinize uygun nemlendiricinizi sürün. İkinci maskemiz için ise ihtiyacımız olan malzemeler: Bir çay kaşığı bal, bir çay kaşığı gliserin ve bir yumurta sarısıdır. Malzemeleri iyice karıştırarak elde ettiğiniz maskeyi yatmadan önce yüzünüze sürün. Sabah uyandığınızda bol su ile yıkayın.


Bir diğer maskemiz için ise 25 gram maya ve süt gereklidir. Malzemeleri koyulaşana kadar karıştırın. Yüzünüze sürün ve 20 dakika kadar bekleyin. Sonrasında bol su ile durulayın. Yoğurt ve karbonat kullanarak da bir maske elde edebilirsiniz. Bu maskemiz için bir tatlı kaşığı karbonat ve bir çorba kaşığı yoğurt yeterli olacaktır. Yoğurt ve karbonatı bir kabın içerisinde karıştırın. Karışımın kabardığını göreceksiniz, kabaran karışımı cildinize uygulayın ve 20 dakika bekletin. Sonrasında ılık su ile cildinizi yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi her hafta düzenli olarak uygulayınız.


Ayrıca yaşlanmaya ve kırışıklıklara meydan okuyan üç vitamin vardır. Bu vitaminler E vitamini, C vitamini ve K vitaminidir. E vitamini cildinize zararlı ışınların ve derin kırışıklıklara sebebiyet tanıyan radikallere karşı cildinizi korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda hava kirliliği ve UV ışınları gibi zararlı etkenlere direnç sağlar. C vitamini ise cildinize sıkılık ve geni kalmanızı sağlayacak enerjiyi depolar. Aynı zamanda C vitaminini bir çok gıdadan almak kolaydır. Limon, portakal ve greyfurt gibi bir sürü besin C vitamini içerir. K vitamini ise göz altlarındaki kırışıklıklara neden olan kılcal damarları besler. K vitamini brokoli, lahana ve koyu yeşil olan sebzelerde bulunur. Göz altı kırışıklıkları için bol bol tüketmeniz gerekmektedir.