Kil maskesi tarifleri


Adını sıkça duyduğumuz bir madde olan kil, yapısından kaynaklı doğal bir güzellik malzemesidir. Yapılan çalışmalarda da kilin cildi güzelleştirici etkisi kanıtlanmıştır. Kili hemen hemen her aktarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Satın aldığınız doğal veya kimyasal birçok güzellik krem ve losyonunun özünde de kil maddesinin kullanıldığını görebilirsiniz. Peki bunlara para vermek yerine, aynı işlevleri sağlayan ve evde hazırlayabileceğiniz kil maskeleri yapmaya ne dersiniz? Kil maskeleri cilde güzellik ve canlılık kazandırır.

Evde hazırlayabileceğiniz doğal kil maskeleri

İlk olarak temizleyici kil maskesi tarifini anlatacağız: Yağlı ciltler için ideal olan bu maske gözenekleri derinlemesine temizler, yağdan ve kirden arındırarak sivilce ile siyah nokta oluşumunu önler. Maske için ihtiyacınız olan malzemeler: Bir yemek kaşığı yeşil kil, beş damla lavanta yağı, üç damla çay ağacı yağı, üç damla limon yağı ve yarım çay bardağı soda. Malzemeleri karıştırıp maskeyi yüzünüze sürün ve 10 dakika bekletip ılık suyla güzelce yıkayın. Bu maskeyi düzenli olarak uygularsanız yağ üretimini azaltabilirsiniz. Maske sonrası cildiniz çok kurursa mutlaka nemlendirici kullanmalısınız. Temizleyici kil maskesinin kurutucu etkisi yoğun olduğu için kuru ciltlere uygulanmamalıdır.


Yağlı ciltler kuru olmaz diye bilinir ama yağ ve nem birbirinden farklı şeylerdir. Cildiniz çok yağlı olabilir ancak aynı zamanda kuru da olabilir. Kuruluğu almak, cildinizin daha parlak, yumuşak ve pürüzsüz görünmesi için bu kil maskesini kullanabilirsiniz. Maske için ihtiyacınız olan malzemeler ise yarım yemek kaşığı pembe kil, bir yemek kaşığı gül suyu, bir çay kaşığı kayısı çekirdeği yağı, beş damla biberiye yağı ve yarım çay bardağı sodadan ibaret. Soda hariç tüm malzemeleri bir kaba alın ve biraz karıştırın. Daha sonra sodayı yavaş yavaş ekleyerek karıştırmaya devam edin. Karışım cilde sürülecek kıvama gelince tüm yüzünüze ince bir tabaka halinde uygulayın. Maskenin 15 dakika kurumasını bekleyip ılık suyla iyice durulayın. Besleyici özelliği ön plana çıkan bu maske üç kullanımdan sonra cildin daha canlı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olacaktır.


Antioksidan etkili bu kil maskesini düzenli olarak uygulayarak derin kırışıklıkların görünümünü azaltabilir ve yeni kırışıklıkların oluşumunu geciktirebilirsiniz. Antioksidan etkili kil maskesi aynı zamanda iki uygulama sonra cildinizin daha pürüzsüz görünmesini sağlar ve doğal bir parlaklık verir. Maske için bir adet likit C vitamini kapsülü, bir poşet yeşil çay ve iki kaşık beyaz kil yeterli olacaktır. Çayı demledikten sonra yoğun bir krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Ardından karışımın içine C vitamini kapsülünü kırın ve karıştırmaya devam edin. Maskeyi yüzünüze sürüp 10 dakika kurumasını bekleyin ve bol ılık suyla iyice durulayın.