Kategoriler
Spor

Boks nasıl oynanır?


Boks iki kişinin ringde karşı karşıya geldiği, bilekleri sağlam ve ayrıca zeki olanın kazandığı bir spor çeşididir. Boks yapacak kişinin cesaretli, güçlü ve dayanıklı olması gerektiğini bilmesi gerekir. Aksi taktirde daha ringe çıkmadan rakibi yere serer. En zor spor oyunlarından birisidir desek hata etmemiş oluruz. Doğrudan kafaya darbe alındığı için tehlikelidir. Ayrıca tehlikeli olduğu kadar izleyenler için de heyecanlı geçer.

Boks sporunun kuralları

Boks sporunun başlıca kuralı belden aşağı vurmamak ve yumruklardan başka bir şeyin kullanılmamasıdır. Boksta ayak ve tekme gibi vuruşlar yasaktır. Özel hazırlanmış boks eldivenleri sayesinde ciddi yaralanmaların önüne geçilmektedir. Eldivenlerin içinde yumuşak ve şişirilmiş özel madde olduğu için sert vuruşların önüne geçiliyor. Boks yapan kişi rakibine net ve belden yukarı vuruşlarla üstünlük sağlar. Bir boksör atak halindeyken rakibinden gelen saldırılara da uyanık olmalı ve gelecek darbelerden korunmalıdır.

Boks oynandığı yerin etrafı kalın yumuşak üç ya da dört kat halatlarla çevrilidir. Ringin ölçüsü 10 metrekare olarak ayarlanmış ve zemin yumuşak malzemelerden yapılmıştır.

Amatör ve profesyonel olarak bu spor yapılmaktadır. Amatör boksta ise ring en az altı metrekaredir. Amatör sporcuların eldivenleri 225 gramdır. Ayrıca amatör sporcular şort ve atlet giyerek müsabakalara çıkarlar. Profesyonel oyuncular ise sadece şort giyerek müsabakalara çıkar. Eldivenlerinin ağırlığı ise amatör oyunculara göre 170 ile 225 gram arasında değişmektedir. Raunt süreleri amatör ve profesyonel sporculara göre farklıdır. Amatörlerin raunt süresi iki dakika ve beş raunttur. Profesyonel sporcuların raunt süreleri amatörlere göre farklıdır. Profesyonellerin müsabakaları üç dakikalık rauntlarla 15 adettir.


Müsabaka sırasında rakibin ayakta olması ve sadece eldivenleriyle vurması gerekir. Çelme, oturma, rakibini tutma ve konuşma gibi hareketler yasaktır. Rakip yere düştüğünde hakem yere düşen sporcunun kalkması için 10’a kadar sayar eğer yere düşen sporcu kalkamazsa nakavt olmuş demektir. Boksörlerin iki yardımcısı vardır. Ringe çıktığında yardımcıları sadece dışarıdan taktik verir. Karşılaşacak sporcuların ağırlıklarının aynı olması gerekir. Yani iki boksörün de aynı siklette olması gerekmektedir. Dışarıdan müsabakayı izleyen jüri puanlamayı yapar ve toplam raunt süresince en çok puanı alan sporcu birinci seçilir. Yasak olan hareketleri yapan sporcu ise ihtar alır.