Kategoriler
Spor

Spor salonunda dikkat etmeniz gerekenler


Eğer siz de forma girmek istiyorsanız, unutmamalısınız ki her şeyden önemlisi düzenli spor yapmaktır. Ayrıca sağlıklı bir yaşama karar verdiyseniz bunu alışkanlık haline getirmelisiniz. Kısa dönemli spor salonu maceraları pek işinize yaramayacaktır. Eğer spor salonuna yeni kayıt olduysanız ve ilk gününüzde neler yapıp, neler yapmayacağınızı bilmiyorsanız spor salonunda dikkat etmeniz gereken kuralları sizlere anlatacağız.

Spor salonunda bunlara dikkat!

İlk olarak mutlaka profesyonel bir hocadan yardım alarak spor programı oluşturmanız gerekiyor. Kafanıza göre spor yaptığınızda istenmeyen sakatlıklara neden olabilirsiniz. Spor yapmaya başlarken aç karnına olmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca spor öncesi karbonhidrat ağırlıklı, spor sonrasında ise protein ağırlıklı bir beslenme programı oluşturmanız gerekiyor. Yanınıza mutlaka bir litrelik su bulundurmalısınız. Spor esnasında ter atacağınız için kaybettiğiniz suyu geri kazanmanız gerekecek.

Kendinize ait havlunuzun olmasına ve giyinme odasındaki dolabınızın hijyenik olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca dışarıda giydiğiniz ayakkabıları kullanmamalı, spor salonu için ayrı bir ayakkabı edinmelisiniz. Spor salonunda bunlara dikkat etmeniz mikrop kapmanıza engel olacaktır. Eğlenceli sporlara yöneldiğinizde hem kalorilerinizi yakıp, hem de eğlenerek spor yapmayı öğrenebilirsiniz. Mutlaka spor salonunuzda duş, hamam ve spa gibi temizlenme olanağına sahip olmalısınız. Spordan sonra duş almalı ve temiz kıyafetler giymelisiniz.


Evinize yakın olan bir spor salonu tercih etmeniz ve yürüyerek gitmeniz spordan önce biraz ısınmanızı sağlayacaktır. Yeni sporları denemekten korkmamalısınız. Zumba gibi dans ya da spor aktiviteleri oldukça keyiflidir. Denemekten asla çekinmemelisiniz.Spor salonunda kendinizden utanmayın. Eğer fazla kilolarınız varsa ve spor yaparken zorlanıyorsanız, herkesin size baktığını düşünüyorsanız bu düşünceden hemen kurtulun. Aksine bu sizi motive etmeli, kulağınıza kulaklıklarınızı takın ve en sevdiğiniz şarkıyı açarak sporunuzu yapın. Etraftaki insanların bakışlarına aldırış etmeyin. Çevrenizdeki insanlara karşı kapalı olmayın ve arkadaşlık kurmaktan çekinmeyin. Bir arkadaşınız olursa spor yaparken sıkılmazsınız ve daha istikrarlı bir şekilde geliş gidişleriniz olur. Spor salonunda bunlara dikkat ederseniz oldukça keyif alırsınız ve spor hayatınızın bir parçası haline gelir. Unutmayın sporu rutin bir hale getirdiğiniz zaman kendinizi daha mutlu ve pozitif hissedersiniz.