Kategoriler
Sağlık

Şeker hastalarının dikkat etmesi gerekenler


Günümüzde yaygın olan ancak yeterince üzerinde durulmayan bir hastalık da diyabettir. Diyabet hastalarının diyet yapması, ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanması ve disiplinli şekilde egzersizlerini yapması gerekiyor. Birçok kişi düzenli ilaçlarını kullanıyor ancak egzersizlerini yapmıyor. Sağlıklı yaşam sürmek isteyenler doktorlarının tavsiyelerine uymalı ve bütün söylenilenleri yerine getirilmelidir. İlaçlarını kullandığı süre içerisinde iyileştiğini düşünen diyabet hastaları, ilaç alımını ihmal ederek tedavisini yarım bırakabiliyor. Yarım bırakılan tedaviler ileride daha riskli hastalıklara neden oluyor. Bu yüzden diyabet tedavisinde ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Diyabet hastaları nelere dikkat etmeli?

Diyabet tamamen karbonhidrattan zengin besinleri kesmek zorunda kalmak anlamına geliyor. Sürekli enerji sağlayan ve vücutta yavaşça yakılan karbonhidratları tüketebilirsiniz. Kepekli tahıllar, fasulye, fındık, taze sebze ve meyveler uygun besinlerdir. Glisemik indeksi düşük yani daha az tatlı olan meyveleri tercih etmeniz doğru olacaktır. Uygun kiloya sahip olmak için küçük ve ulaşılabilir hedefler koyabilirsiniz. Yemek listenizden cips ve patates kızartması gibi kalori değeri yüksek gıdaları çıkararak yerine sağlıklı gıdaları koyduğunuzda ilk adımı atmış olacaksınız.


Yürüyün, dans edin ve bisiklete binin. Düzenli aktivite, kalp – damar hastalıkları riskinizin yanı sıra kolesterol ve kan basıncı seviyenizi de düşürür. Ayrıca kilo kaybetmenizi sağlar. Egzersiz yapmak stresinizi de azaltır. Stres kan şekeri düzeylerinin yükselmesine neden olacağından mutlaka stresinizle başa çıkmak için kendinize bir hobi edinin ya da gerekirse psikiyatrik destek alın.

Günde yedi ya da sekiz saat uyumak sizin için yeterli olacaktır. Uyku apnesi probleminiz varsa mutlaka gerekli tedavileri uygulayın. Bu tedavinin ardından kan şekeri seviyenizin düşmeye başladığını göreceksiniz. Bu süre içerisinde de şeker düzeyinizi düzenli olarak ölçün ve hekiminizin belirlediği aralıklar içerisinde kontrol altında tutmaya çalışın. Ayrıca kalp hastalığı ciddi bir diyabet komplikasyonu olabiliyor. Bu sebeple kan şekerinizi, tansiyonunuzu ve kolesterolünüzü hekiminizin belirlediği ortalama düzeylerde tutmalısınız. 50 yaş üzerindeki, hipertansiyon, kronik böbrek ve diyabet hastalarının günlük tuz ihtiyacı 1.500 miligramdır. Bu ölçü bir çay kaşığının yarısından azdır. Bu sebeple sofranızdan tuzu kaldırın ve yemeklerinize lezzet katmak için tuz yerine mevsimine uygun ot ve baharatları tercih edin.