Kategoriler
Yemek Tarifleri

Lutenitsa tarifi


Yaz sonuna doğru taze kırmızı biberleri kilo kilo alan Bulgaristan göçmeni kadınlar kış için hazırlık yapacak demektir. İçinde patlıcan, havuç, domates, kırmızı biber ve envaiçeşit besin bulunan kahvaltılık salça hazırlayacaktır. İşte o kahvaltılık salça da lutenitsadır. Orjinal tarifi chubritsa denilen bir ot içeriyor. Fakat elinizde bu ot yoksa üzülmeyin. Sosu tatlandırmak için yerel baharatlardan kullanmanız yeterli olacaktır. Bu sosu sadece kahvaltılarda değil, kırmızı et, tavuk ve makarna hatta pizza için de kullanabilirsiniz.

Lutenitsa malzemeleri

Lutenitsa için gerekli malzemelerimiz: Dört kilo etli domates, iki kilo salçalık kırmızı biber, bir kilo patlıcan, yarım baş sarımsak, yarım su bardağından biraz fazla zeytinyağ, iki çay bardağı sirke, chubritsa ve tuzdur.


Lutenitsa yapılışı

İlk olarak bir kilo patlıcanı ve iki kilo salçalık kırmızı biberli közleyin. Közlediğiniz patlıcan ve biberlerin kabuklarını soyduktan sonra küçük küçük doğrayın. Dört kilo domatesin kabuklarını soyun ve doğrayın. Sonrasında tencereye alın. Közlenmiş patlıcanları, biberleri ve yarım baş sarımsağı da ilave edip, ara sıra karıştırarak domatesler suyunu çekene kadar pişirin. Piştikten sonra yani domatesler suyunu çekince blenderdan geçirin. Yarım su bardağından biraz fazla zeytinyağını, iki çay bardağı sirkeyi, chubristayı ve tuzunu tencereye ekleyin. Sirke suyunu çekene kadar pişirin. Sıcakken kavanozlara alıp ağzını sıkıca kapatın ve kavanozu ters çevirin. Kışlık kahvaltı sosunuz hazır, afiyet olsun.