Kategoriler
Beslenme

Ispanağın faydaları


Ispanağın birçok faydası olduğundan sürekli bahsediliyor ve içindeki vitaminler sürekli söyleniyor. Hatta Temel Reis ile özdeşleştirildi ve çok faydalı olduğu zihinlere kazındı. Çoğu zaman çocuklar burun kıvırıyor ama anneler faydalarından dolayı çocuklarına zorla yediriyor. İlk olarak size kısaca ıspanak hakkında bilgi verelim. Ispanak yüksek oranda demir, iyot, kalsiyum, klorofil, A, C ve K vitaminleri içeriyor. Ispanaktaki vitaminlerden tam anlamıyla faydalanmak istiyorsanız taze ve çiğ tüketmeniz gerekiyor. Ispanak içeriğinin faydaları ise saymakla bitmiyor.

Ispanağın içeriği hakkında bilmedikleriniz

Ispanak, E vitamini açısından zengin bir sebzedir. E vitamini ısıya dayanıklı bir antioksidandır ve pişirince değeri kaybolmaz. Ayrıca ıspanak A, C ve K vitamini yönünden de zengindir. Demir, magnezyum, bakır, çinko ve manganez mineralleri açısından da sebzeler arasında önemli bir konumdadır. Tüm yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi, ıspanak da gerek antioksidan, gerekse lif açısından zengindir. Ispanağin içerdiği mineraller ve flavonoidler yönünden zenginliği kansere ve kalp hastalıklarına karşı faydalı bir besin olmasını sağlar. Ek olarak ıspanak, bağırsak ve sindirim sistemine yararlıdır.


Ispanak özellikle gözler için de çok faydalıdır, makula dejenerasyonuna ve katarakt oluşumuna karşı gözleri korumaktadır. Mukus salgısını arttıran bir besin olmasından dolayı mideyi de korur. Ispanak bağırsak hareketlerini arttırdığından kabızlığa iyi gelmektedir. Kemik sağlığını koruyucu K vitamini içerir. Sinirleri güçlendirir ve yüksek tansiyona karşı faydalıdır. Beyin sağlığı için de bir takım olumlu etkileri bulunmaktadır. Saç ve cilde de faydaları vardır. Ispanak suyu ile saçlar yıkandığından saçları gürleştirici etkisi bulunmaktadır.

Hamile kadınlar ıspanak tükettikleri zaman çocuk kendi kanını fazlasıyla yapabilir. Taze ıspanakları çiğ tüketmek çok daha faydalı olacaktır. Fakat kimyasallardan tamamen arınması için iyice yıkanmalı ve beş dakika kadar sirkeli suda bekletilmesi gerekiyor. Yemeğin pişirildiği gün içerisinde tüketilmesi gereklidir, aksi takdirde zarar verebilir. Bu arada ıspanağın birçok faydasının yanında, fazla tüketimden kaynaklanan zararlarını da unutmamak gerekir. Özellikle mide ve on iki parmak bağırsağı ülseri, eklem iltihabı, idrar yolunda taş olanlar ve ürik asit fazlası bulunan kişilerin dikkatli tüketilmesi gerekiyor.