Kategoriler
Temizlik

Cam temizliği için pratik bilgiler


Cam silmek ev işlerinin en çok korkulan ve nefret edilenlerinden biridir. Birçok kişi için hem çok fazla zaman alan, hem de yorucu bir iş olan cam silmek mümkün olduğunca ertelenir ya da istemeye istemeye yapılır. Özellikle çocukların ya da evcil hayvanların yaşadığı evlerde, camdaki parmak izlerinin yüzünden bu işi yapmak hem daha zordur, hem de daha sık yapılmalıdır. Cam silmenin bazı püf noktalarını bilmek ve temizlikte bu noktaları uygulamak size zaman kazandırır ve çok fazla yorulmanızı engeller.

Cam temizliği nasıl yapılır?

Pencere camları gölge olduğu zamanlarda silinmelidir. Güneş vururken cam silindiğinde ıslaklık hızla kuruyacağından ve kurulamaya fırsat kalmamasından dolayı camlarda lekeler kalacaktır. Pencere camlarının bulanık olmaması için dikkat edeceğiniz diğer bir detay ise kullanacağınız deterjandır. Sıvı sabun kullandığınızda sonuç iyi olmayacaktır. Bu sebepten cam temizliği için özel olarak satılan cam deterjanı kullanmanız gerekiyor. Bu özel deterjan camın yapısı için uygun ve etkilidir.


Cam temizliğinde kullanılacak olan suya sirke, amonyak, alkol veya bir miktar çamaşır suyu da ilave edebilirsiniz. Böylece camlar çok daha çabuk temizlenir ve mükemmel parlaklığa sahip olurlar. Büyük boş bir plastik şişeye hazırlayacağınız karışım her seferinde vakit kaybınızı önleyecektir. Bunun için iki bardak su, kullanılacak olan cam deterjanın yoğunluğuna göre bir miktar deterjan, bir çorba kaşığı sirke ve iki çorba kaşığı amonyak ya da alkol şişeye konur. Her kullanımdan önce spreyli şişeye ilave edilerek pratik şekilde kullanılır. Cam temizliğine başlamadan önce ilk olarak çerçeveleri temizlemeniz gerekiyor. İçten ve dıştan deterjanlı su ile çerçeveler silindikten sonra ise durulamalı ve ardından kurulanmalıdır. Daha sonra camlara geçmeniz daha pratik olacaktır.

Camda ve çerçevede kullanılacak olan bezler farklıdır. Cam temizliği için özel cam bezleri kullanılmalıdır. Bunun dışındaki bezler camda leke ya da tüy bırakabilir. Bu tip pratik ev temizliği bilgileri size hem zaman kazandırır, hem de sonuç çok iyi olur. Eğer camlar çok çamurlu veya kirliyse özel bezleri kirletmeden çekçek kullanabilirsiniz ya da eski bir bezi kullanabilirsiniz. Sadece çekçek ile de camlar temizlenebilir ancak bunun için çekçekin doğru kullanılması ve hızlı davranılması gerekiyor. Aksi taktirde iz bırakacaktır.