Kategoriler
Sağlık

Hamilelikte kilo kontrolü


Vücudumuzun kullanabileceğinden daha fazla yağ ve enerji depolaması sonucu ortaya çıkan hastalığa şişmanlık denir. Sağlıklı bir yaşam için ideal kilomuzda olmaya özen göstermeliyiz ve bunu sağlamak bizim elimizde. Hamilelik sürecinde anne adayları ruhsal ve fiziksel olarak pek çok değişimler yaşıyor. Hamilelikte çoğu anne adayının aklına ilk gelenlerden biri de alacakları kilolar oluyor. Bebeğinizin sağlıkla büyüyüp gelişmesi, sizin de rahat bir hamilelik dönemi geçirmeniz için yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Hamilelik süresinde ve doğumdan sonra düzenli doktor ziyaretleri yapmalısınız. Bu hem sizin kilo durumunuzu, hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir.

Hamilelikte ne kadar kilo alınmalı?

Haftada bir ve sabah aç karnınıza aynı tartıyla tartılmalısınız ve kilo durumunuzu bir deftere not almalısınız. Bu şekilde kilonuzun gidişatıyla ilgili bilgi almış olacaksınız. Normal kiloda olan anne adaylarının gebelik süresinde 10 – 12 kilo, gebelik öncesi kilolu olan anne adaylarının ise doktorlarının başka bir önerisi yoksa 8 – 10 kilo, zayıf gebelerin de yine doktorlarının başka bir önerisi yoksa 15 kilo civarlarında almaları doğru olacaktır.


Normal kiloda olan bir anne adayının, birinci üç ayında her hafta ortalama 400 gram alması gerekiyor. İkinci üç ayında her hafta ortalama 250 gram ve üçüncü üç ayında her hafta ortalama 400 gram olacak şekilde kilo artışı yaşaması ideal olacaktır. İdeal bir gebelik döneminde alınan kilolar ve dağılımları ise şu şekildedir: Bebek için 3500 gram, plasenta için 700 gram, amniyon sıvısı 800 gram, rahim büyümesi 900 gram, meme dokusu artışı 400 gram, kan hacmindeki artış 1250 gram, dokulardaki su artışı 1250 gram ve annedeki yağ dokusu artışı 3200 gram olacak şekilde toplam olarak ortalama 12 kilo alınması ideal olandır. Gördüğünüz gibi gebelikte alınan kiloların ancak üçte biri yağ dokusundaki artışa bağlıdır. Bu sebeple beslenme düzeninizde yağlı yiyeceklerden ziyade sağlıklı yiyeceklere tüketmeniz gerekiyor.

Doğum sonrası kilolar

Doğumda bebeğin ve suyun vücuttan çıkmasıyla beraber yaklaşık sekiz kilo kaybedilir. Hamilelik döneminde 12 kilo alan bir anne, doğumdan sonra gebelik öncesi kilosuna göre yaklaşık dört kilo daha fazladır. Daha sonrasında ise doğum sonrası altıncı aya kadar iki buçuk kilo daha verilir. Ancak gebelik boyunca alınan kilolar ne kadar fazla olursa, sonradan kiloları vermek de o kadar zor olur. Sizi çok zorlamayacak egzersizler ile fazla kiloları verebilirsiniz. Doğum sonrasındaki fazla kilolarınızı vermek için diyete başlamayı düşünüyorsanız, altıncı ayın bitmesini beklemeniz gerekiyor.