Grip için bitkisel karışım


Virüs nedeniyle üst solunum yollarının iltihaplanması durumuna grip denir. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, halsizlik, yüksek ateş ve vücudun geneline yayılan ağrılarla kendini gösteren bir hastalıktır. Grip tedavisinde ilk olarak ateşin düşürülmesi, bol sıvı alınması ve yatarak dinlenilmesi gerekiyor. Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçların kullanılması, su, meyve suları, ıhlamur gibi bitkisel çaylar, çorba, yoğurt ve ayran gibi sulu gıdaların tüketilmesi izlenecek en iyi yoldur.

Bitkisel karışık çaylar

İlk doğal çayımız için bir yemek kaşığı süzme bal, bir çay kaşığı tarçın, bir çay kaşığı toz karabiber, beş yada altı damla taze limon suyu ve bir çay kaşığı toz zencefil gerekiyor. Bu malzemelerin hepsini karıştın ve sabah akşam bir tatlı kaşığı olarak düzenli bir şekilde tüketin. Ancak bu karışımı her gün taze olarak hazırlamanız sizin için en iyisi olacaktır. Belirtilen bu miktarlar üç kişilik olaraktır. Siz de kişi sayısına göre miktarını orantılı bir şekilde ayarlayın.


Bir başka bitkisel karışım tarifi için ise 15 gram ıhlamur, üç adet kırılmış karanfil, rendelenmiş zencefil ve bir çay kaşığı dolusu tarçın çubuğu veya limon kabuğu gereklidir. Bunu tatlı veya ekşi lezzet sevenlerin tercihine göre ayarlayabilirsiniz. Tüm malzemeleri yarım litre kadar suyun içerisine ekleyin ve kısık ateşte kaynatın. Kaynama noktasına geldiğinde ocağın altını kapatın. Fazla kaynatmamıza gerek yok. Daha sonra süzerek ılık şekilde içebilirsiniz.


Bir başka tarifimiz daha var ve bu tarifimiz de çok pratik ve çok etkili. Öncelikle bir bardak sütü iyice kaynatın. İçine ada çayını ufalayın ve demleyin. Günde üç defa tüketmeniz halinde gribe karşı bir koruma sağlamış olacaksınız. Son tarifimizde ise beş bardak suya, biraz kabuk tarçın, üç tane top karabiber, birkaç diş karanfil, bir çay kaşığı toz veya parça zencefil, kabuklu çekirdekli elma parçası, kabuklu çekirdekli limon parçası ve varsa kuşburnu atılır. Ocağa kaynaması için konur ve kaynadıktan sonra içerisine ıhlamur ve nane eklenir. Çayın rengi turuncu bir hal alınca süzülür ve bol balla karıştırılır. Bu bitki çayının içinde zencefil ve karabiber olduğu için biraz acı olabilir. Karışıma isterseniz zerdeçal da ekleyebilirsiniz.