Kategoriler
Sağlık

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?


Bebek sahibi olmak isteyen çiftler hamileliğin gerçekleştiğini öğrendikten sonra bebekle ilgili her konuya özen gösterir ve neredeyse en küçük ayrıntıları bile merak ederler. Bebeğin gelişim hızı, genel sağlık durumu, kime benzeyeceği ve en çok da cinsiyeti merak edilir. Genelde anne adayı tatlı ağırlıklı beslenirse erkek çocuk, ekşi ağırlıklı beslenirse kız çocuk olacak ya da hamilelikte anne güzelleşirse erkek, çirkinleşirse kız olacak veya annenin karnı çok büyürse erkek, kalça ve basenler çok büyürse kız olacak gibi pek çok tahminde bulunuluyor. Bu tahminler kimi zaman tesadüf eseri doğru çıksa da bilimsel tıbbi anlamda bir geçerliliği yoktur.

Gebelikte en çok merak edilen bebeğin cinsiyeti

Genetik olarak bebeğin cinsiyeti gebelik başlangıcıyla birlikte bellidir. Ancak ultrasonla görünebilir hale gelmesi için bebeğin belli bir büyüklüğe gelmesi gerekiyor. Bu sebeple en erken vakit olarak üçüncü ay bittiği zaman yani anne adayı 13 haftalık gebeyken ultrasonda bebeğin cinsiyeti anlaşılabilir. Fakat yinede kesin sonuç olmayabilir. Çünkü ultrasonda nadiren de olsa yanılmalar olabilir. Kesin sonuçlar daha çok 16 ya da 17 haftalık gebeliklerde anlaşılır. En kesin yani net şekilde bebek cinsiyeti tespiti 20. haftaya yaklaşınca belli olur.


Eğer çok erken zamanda ultrason incelemesine giderseniz ve ısrarla doktorunuzdan bebeğin cinsiyetinin ne olduğunu saptaması isterseniz yanıltıcı sonuçlar alabilirsiniz. Örneğin; ilk kontrolde bebek kız gibi görünebilir ve bir sonraki ultrason kontrolünde cinsiyet tamamen farklı görülebilir. Bu durum çoğunlukla erkek bebeğin penisinin izlenmemesi durumunda olur. Yani bebeğin cinsiyeti erkek olarak tespit edilmişse eğer yanılma payı yoktur; çünkü penis görülerek izlenmiştir. Ancak kız bebeklerde yanılma daha sıktır çünkü penisin görülememesi durumunda kız olduğu yanılgısı ortaya çıkar.

Eğer cinsiyeti belirlemek tıbbi bir gereklilikse veya merakınızdan yerinizde duramıyorsanız ultrasonografi dışında başvurulacak yöntemlerde mevcuttur. Bunlar amniyosentez, koryon villus biyopsisi, kordosentez gibi yöntemlerle yapılan kromozomal incelemelerdir ve sonuçlar yüzde 100’e yakındır. Tüm bunların dışında yüzde 80 oranında sonuç veren ev tipi yani evde yapılabilen cinsiyet öğrenme testleri mevcuttur. Ancak bu testler de yanılma payı olduğundan ve bazı sakıncalarından dolayı önerilmemektedir. Hatta bazı ülkelerde anne adaylarının kullanması yasaklanmaktadır.