Anne sütünün faydaları


Anne sütü, bebeklerin doğal olarak büyümesini ve gelişmesini sağlayan en önemli ve en uygun besindir. Herhangi bir yiyecek ya da besin anne sütünün yerine kullanılmamalıdır. Gelişen teknoloji ve üretilen en sağlıklı besin dahi anne sütünü taklit edebilecek yapıda olamaz. Anne sütünün erkenden gelmesi, bol olması ve uzun süre devam etmesi için bebeklerin doğar doğmaz anne göğsüne konarak memeyi emmeleri sağlanmaya çalışılmalıdır. Yeni doğum yapmış anne yorgundur ve sütü yoktur diyerek bebeği anne memesine koymamak veya başka bir sıvı vermek de yanlış bir davranıştır.

Anne sütünü önemi

Emmek bebeğin doğduktan itibaren sahip olduğu doğal bir reflekstir ve aynı zamanda duygusal ihtiyacını da karşılar. Bebekler dokunulmaktan ve kucaklanmaktan hoşlanırlar. Emzirme sırasında annesiyle yakın bedensel temasta olmak, bebeğin bu önemli ihtiyacını karşılamak açısından çok önemlidir.

Anne sütü de bebek için en uygun besindir. Çünkü her canlının sütü kendi türüne özgü olacak bileşimde yaratılmıştır. Anne sütüyle beslenen kız çocuklarının ileride meme kanserine yakalanma riski anne sütü almayanlara göre daha düşüktür. Hem menopozdan önce, hem de menopoz sonrası ortaya çıkması muhtemel meme kanseri açısından, bebekliklerinde kısa bir süre de olsa anne sütü almış kız çocuklarında bu risk yüzde 25 daha düşüktür.

Anne sütü bebeğin ilk kakasının daha kolay çıkarılmasına yardımcı olur. Nispeten kıvamlı ve yapışkan olan ilk kaka, annenin ilk sütü olan kolostrumun bebeğin sindirim sistemi üzerindeki etkileri sayesinde kolaylıkla ve hiç zorlanmadan çıkarılmaktadır. Ayrıca biberonla beslenen bebek, altı değiştirilirken bile kendini fark ettirir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin kaka kokusu hafiftir. Biberonla beslenen bebeklerin dışkıları ise keskin ve kötü kokuludur.


Anne sütünde bulunan maddeler bebeğin enfeksiyonlara karşı daha etkili korunmasına yardımcı olur ve bebeğin kendi bağışıklık sisteminin gelişimini hızlandırır. Mamalarda bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik maddeler bu kadar etkili değildir.

Anne sütü bebeği göz enfeksiyonlarından korur. Anne sütünde bulunan bağışıklık sistemine ait maddeler bebekte genel olarak tüm enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Anne sütü ile beslenen bebekler daha iyi bir bilişsel gelişim gösterirler. Bilişsel gelişimi, yani zihinsel algılama yeteneğindeki gelişmeyi ölçen puanlama sistemleri anne sütü ile beslenmiş bebeklerde daha yüksek bulunmuştur.


Anne sütü ile beslenen bebeklerde diş çürükleri daha azdır. Özellikle içinde mama, meyve suyu ve karbonhidrat içeriği yüksek diğer maddeler bulunan bir biberonla yatağa yatırılma alışkanlığı olan bebeklerde daha sonradan tedavisi çok zor ve maliyetli diş çürükleri ortaya çıkabilmektedir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde görme kusurları daha az sıklıkta ortaya çıkar. Anne sütü bebeklerde görme fizyolojisinde önemli rolü olan A vitamininin en önemli kaynağıdır.