Kategoriler
Beslenme

Yeşil mercimeğin faydaları


Beslenme açısından mercimeğin kendine ait farklı bir gücü vardır. Mercimek potasyum, kalsiyum, çinko, niasin ve K vitamini için çok iyi bir kaynaktır. Ayrıca diyet lifi, yağsız protein, folat ve demir açısından da zengindir. Yapılan araştırmalara göre, mercimek tüketimi pek çok ciddi sağlık sorunlarının riskini de azaltıyor. Yeşil mercimek, mercimek türleri arasında genel olarak en çok kullanılanıdır.

Yeşil mercimek neye iyi gelir?

Kuru baklagillerden olan yeşil mercimek herkes tarafından biliniyor. Fakat sofralarımızda hak ettiği yeri bulamamış bir besin kaynağıdır. Baklagillerden olan yeşil mercimek, vitamin ve diyet lifi deposu olan yassı yuvarlak şeklinde bir üründür. İçerisinde yüksek miktarda karbonhidrat bulunur ama glisemik indeksi düşük olan yeşil mercimeğin sindirimi uzun sürer ve kana yavaş geçen bir özelliğe sahiptir. Bir tabak yeşil mercimek yemeği yediğimizde uzun süre tok kalırız ve kilo almamamıza yardımcı olur. Bu nedenle diyetisyenler tarafından önerilen besinlerin içinde mercimek de yer alıyor. İçeriğinde yüzde 24 oranında protein vardır. Bu nedenle bir kilo yeşil mercimek, bir kilo et ile eşdeğer besleyici özelliğe sahiptir. Yapılan araştırmalarda eşit kalorilere sahip olan iki farklı diyette akşam menülerinde birinde ızgara balık, diğerinde yeşil mercimek yer almasına rağmen, yeşil mercimekle diyeti uygulayan kişilerin ilk ay içinde iki kilo daha fazla verdikleri ortaya çıkmıştır.


Folik asit deposu olan yeşil mercimek, osteoporozda, hamilelikte, diyabet, kanser ve kalp hastalıklarında oldukça yararlıdır. Bir haftada tükettiğiniz besinlerin içinde en az dört defa yeşil mercimek olmasının sayısız faydası bulunuyor. B grubu vitaminleri, aminoasitler yönünden zengin olan yeşil mercimeğin doğru pişirilmesi ve besin değerlerini koruması oldukça önemlidir. Pişirme sırasında içine kereviz yaprağı, kuru soğan ve biber gibi ilavelerle besleyiciliğini ayrıca lezzetini artırabilirsiniz.

Mercimeğin içeriğindeki vitamin ve mineraller açısından besin değeri yüksektir. Vücudun zinde olmasını ve enerjik olmasını sağlar. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudunuzdaki yorgunluğu giderir. Gözleriniz için faydalı bir besin olan mercimek kansızlığın giderilmesinde de çok etkilidir. Anne sütünü arttırır ve kolesterol oranını düşürür. Kan akımını hızlandırır. Vücuda kabızlığı gideren etki yapar. Şeker hastalığının oluşmasını engeller. Kaynatılarak suyunun içilmesi kas ağrılarının giderilmesini sağlar. Son olarak da kalp ve damar sağlığını korumada faydalıdır.