Kategoriler
Temizlik

Televizyon ekranları nasıl temizlenir?


Evimizdeki her eşyanın olduğu gibi, televizyonların da temizlenmeye ihtiyacı var. Fakat bu son teknoloji cihazların biraz daha titizlikle temizlenmesi gerektiğini göz önünde bulundurun. Aksi halde ekranında ciddi çizilmelere yol açabilirsiniz. Üstelik çizikler kılcal düzeyde olsa bile televizyon çalıştığında daha fazla dikkat çeken bir hale gelebilir. Bu nedenle belki de salonunuzda en fazla özen gösterilerek temizlenmesi gereken obje televizyon olmalı destek haksız sayılmamış oluruz.

Kullandığımız cihazlardaki ekranlar her ne kadar sağlam ve dayanıklı görünse de üzerinde çizilmeye uygun hassas bir tabaka vardır. Akıllı telefonlardan zaten buna fazlası ile aşinayız. Hangi türde veya boyutta olursa olsun çizikler keyif kaçırıcı bir şeydir. Televizyonlarda ise bazen inatçı parmak izlerini silmek, istemeden de olsa çizilmelere yol açabiliyor. Biraz dikkat ve biraz bilgi ile “Televizyon nasıl temizlenmeli?” sorusunun cevabını düşünmekten kurtulabilirsiniz.

Televizyon ekranlarını temizlerken dikkat etmemiz gerekenler

Çoğu LCD ekran televizyonlarımızdaki cam gibi gözüken tabaka gerçek camdan değildir. Bu ekranın tabakası çizilmeye karşı çok hassastır. Sadece LCD ekranlarda değil plazma ekranlarda da bu çizilmeye karşı hassas tabaka bulunuyor. Bu tabakanın yansımayı önleyici özelliği olması çok önemli parça olduğunun gösterir. İçeriğinde yanıcı maddelerin bulunduğu sıvıları LCD ekranlarınızın temizliğinde kullanmamalısınız. Bilmeyerek kullandığınız bu sıvılar LCD monitörlerinize ciddi zararlar verebilir. LCD ekranları temizlerken yüzde 100 pamuk veya mikro fiber bezler kullanmalısınız. Gözlük camınızı temizlediğiniz bezler de iyi bir temizleme bezi olacaktır. Mikro fiber bez ve pamuklu bezler çok yumuşaktır. Özellikle mikro fiber bezler daha iyidir ve mikro düzeyde çok daha fazla temizlik yapmanızı sağlar.


Eğer çok çabuk tozlanan bir LCD ekranınız varsa, anti-statik özelliği olan temizleme sıvıları kullanmanız daha doğru olacaktır. Bu sıvılar ekranınızın daha geç tozlanmasını sağlar yani televizyonun tozlanmasını geciktirir. LCD ekranımızı temizlerken mutlaka kapalı konuma getirmeliyiz. LCD ekran temizliği için kullanacağınız sıvıyı direkt olarak ekrana sıkmamalısınız. Öncelikle kullanacağınız yumuşak beze sıkmalısınız daha sonra ise bezle ekranın temizliğini yapmalısınız.

Mikro fiber veya pamuklu bezler çok yumuşak olsalar da ekranı temizlerken çok fazla bastırmamalısınız; aksi taktirde çizilmeler meydana gelebilir. Temizlerken hafif ve dairesel hareketler yaparak silmelisiniz. LCD ekranların temizliğini yaptıktan sonra ekranın nemli veya ıslak kalmaması gerekiyor. Tam olarak kuru olduğundan emin olduktan sonra ekran açılmalı. Kullandığınız mikro fiber veya yüzde 100 pamuklu bezi yıkayıp kuruttuktan sonra temizlik için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Pamuklu bez bulmak kolay olmayabilir. Bunun için eski kullanmadığınız yumuşak bir kumaşı parçalayarak kurulama işlemi için kullanabilirsiniz.