Baniçka tarifi


Türkiye’nin neresinde olursanız olun bir restoranın camında eğer baniçka yazıyorsa büyük ihtimalle o restoranı Bulgaristan göçmeni işletiyordur. Dikdörtgen şeklinde servis edilen bu böreğin içinde lor peyniri bulunur. Yufkası geleneksel yufkalardan biraz daha kalındır ve üzeri yumurtalanarak fırında ve kızarıncaya kadar pişirilir.

Baniçka için gerekli malzemelerimiz 600 gram un, iki su bardağı su, iki tatlı kaşığı tuz, dört çorba kaşığı sıvı yağ, yeterince yoğurt, bir adet yumurta ve yeterince beyaz peynir ya da lor peyniridir.

Baniçkanın hazırlanışı

İlk olarak 600 gram una iki tatlı kaşığı tuzu, bir miktar yoğurt ve iki su bardağı suyu ilave edip iyice karıştırıyoruz. Kulak memesi kıvamına gelen hamuru birer yufkalık beze haline getiriyoruz. Sonrasında dört çorba kaşığı sıvı yağ dolu bir kabın içerisine koyuyoruz. Hamuru elimizle açarak ince hale gelene kadar geriyoruz.Ardından içine beyaz peynir ya da lor peyniri koyup dikdörtgen halinde katlıyoruz. Dikdörtgen halindeki böreklerimizi tepsiye yerleştirip üzerine bir yumurtanın sarısından sürüyoruz. 200 derecedeki fırına verdiğimiz baniçka yani göçmen böreğinin üzeri kızarana kadar pişiriyoruz. Lezzetli böreğiniz hazır, afiyet olsun.