Spor kıyafet alırken nelere dikkat edilmeli?


Vücudumuza birçok faydası bulunan spor, sağlıklı yaşam için oldukça önemlidir. Sporun başlıca faydaları yaşam kalitesini artırması, kalp rahatsızlığı riskini azaltması, stresten korunmaya yardımcı olması, çarpıntı riskini azaltması, kasların kandan oksijen çıkarma kabiliyetini artırması, kalp – damar dolaşımını geliştirmesi, şeker toleransını iyileştirmesi ve zihinsel uyanıklığını artırması şeklinde özetlenebilir. Ayrıca spor, kilonuz ideal ise korumanıza ve kiloluysanız kilo vermenize yardımcı olur; fiziksel performansınızı geliştirir yani daha esnek bir vücuda sahip olursunuz. Spor yapmak kolay ve iyi uyumanıza da yardımcı olur. Ayrıca kemik erimesi hastalığı riskinin gelişmesini azaltır.

Spor başlangıcından sonuna kadar bir konsantrasyon işidir ve birçoğumuzun düştüğü hatalardan biri spor için çoğunlukla eski kıyafetlerin tercih edilmesi oluyor. Ancak bu doğru bir yaklaşım değildir. Spor yaparken giydiğiniz kıyafet motivasyonunuzu arttırarak, daha iyi performans göstermenize yardımcı olur. Bu sebeple spor kıyafetinizi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Yazımızda spor kıyafeti seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalara değineceğiz.

Spor kıyafetlerinizde dikkat etmeniz gereken önemli noktalar

Ayakkabı seçimi spor yaparken en çok dikkat etmeniz gerekenlerin arasındadır. Hangi spor dalını yapıyorsanız ona göre ayakkabı tercih etmelisiniz. Ayaklarınızın ayakkabı içinde rahat olması gerekiyor. Spor sırasında attığınız her adım parmak ucunuzdan, boynunuza kadar hissedilir. Bu sebeple düz tabanlı ayakkabılarla spor yapmak sağlık açısından yararlı değil; tam aksine zararlıdır. Ayakkabı tercihiniz hava durumuna ve mevsim koşullarına göre de değişiklik gösterebilir. Yanlış ayakkabı tercihleriniz spor yaparken vücudunuzda hasarlara yol açabilir. Ayaklarınızın rahat olmadığı bir ayakkabının içerisinde spor yapmak sizin için bir işkence olacaktır.


Spor yaparken dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise aşırı bol giyinmemek olacaktır. Ayağınıza takılan, hareket etmenizi engelleyen bolluktaki kıyafetler enerjinizi düşürecektir. Ayrıca çok dar kıyafetler de tercih etmemelisiniz. İçinde rahat hareket edilemeyecek kıyafetler spor yapmanızı engelleyecektir. Bu sebeple spor kıyafetleri satın alırken rahatlıkla hareket edebileceğiniz esneklikle olmasına dikkat etmelisiniz. Kıyafet seçimi için hava koşulları da önemli bir husustur. Yağmurlu havalarda pamuklu kıyafetler suyu içine çekerek ıslanmanıza ve sonrasında hasta olmanıza sebep olabilir. Ayrıca ıslanan kıyafetler ağırlaşarak spor yapmanızı da engeller. Bu sebeple yağmurlu havalarda mutlaka spor yağmurlukları tercih etmelisiniz. Güneşli havalarda ise şapka ve gözlük takmalısınız. Bu sayede güneşin zararlı etkilerinden korunur ve hava şartlarının performansınızı düşürmesi önlemiş olursunuz.


Spor sırasında terlemek için kalın giyinmeniz gerekmiyor. Teri emerek dışarıya atan ve vücut ısısını koruyan yapıdaki kıyafetler tercih etmelisiniz. Bu kıyafetler çabuk yorulmanızı engelleyecektir. Ayrıca enerjinizin daha yüksek kalmasına da yardımcı olacaktır. Spor yaparken tercih ettiğiniz kıyafetlerin motivasyonunuzu arttırması, nefes alarak teri dışarı atması, üzerinize uygun bedende olması, hava koşullarına ve ortamın şartlarına uygun olması ayrıca vücudunuza verdiği desteğin doğru olmasına dikkat etmelisiniz.