Sirkenin temizlikte kullanımı


Temizlik maddelerinin hepsinin içerisinde zararlı kimyasallar bulunuyor. Bu kimyasallar hem birçok hastalığa sebep oluyor, hem de yüksek fiyatları sebebi ile maddi zarar da veriyor. Her evde bulunan sirke, karbonat ve limon gibi tamamen doğal ürünler ile ev temizliği yapabilmek sandığınızdan çok daha kolaydır. Sonucunda da kimyasal içeren temizlik malzemelerden daha çok memnun kalırsınız. Bu yazımızda sizlere sirkenin temizlikte kullanım alanlarından bahsedeceğiz.

Elma ya da üzüm sirkesi fark etmeksizin ev temizliğinde kullanabilirsiniz. Kokusundan hoşlanmıyorsanız anlatacağımız yöntemler kalıcı bir koku bırakmıyor. Siz yine de sirke kokusunun geldiğini düşünüyorsanız sirkeyle temizliğinizi hızlıca yaptıktan sonra sabunlu sularla üstünden geçebilirsiniz. Bu sayede sirkenin kokusunu ortadan kaldırmış olacaksınız.

Sirke ile pratik temizlik yöntemleri

Sirke, yanlışlıkla yaktığınız yemeklerin kokularından kolayca kurtulmanızı sağlayacaktır. Ağzı geniş bir kabın içine bir miktar sirke doldurup mutfağınıza koyduğunuzda bir süre sonra yanık kokusu tamamen yok olacaktır. Tencereleri, krom ve paslanmaz çelikten yapılmış her ürününüzü sirke ile kolayca temizleyebilirsiniz. Sirkeyi sprey kutusuna koyun ve temizlemeyi düşündüğünüz ürüne püskürterek uygulayın. Sonuç beklediğinizden çok daha iyi olacaktır. Mikrodalganızı temizlemek için bir bardak suyu ve bir bardağın dörtte biri kadar sirkeyi bir kaseye koyarak karıştırın. Sonrasında mikrodalganın içine koyun ve yüksek derecede beş dakika bekletin. Bittiğinde mikrodalga fırınınız temizlenmiş olacaktır.


Yemek yaparken sağa sola sıçrattığınız yağların bıraktığı lekelerden ve bulaşıklarınızdaki çıkmayan yağlardan kurtulmak da sirke ile çok kolay olacak. Bunun için dört yemek kaşığı elma sirkesini bulaşık deterjanınızın içine ekleyin. Sonrasında ise lekeleri bu karışımı döktüğünüz bir süngerle temizleyin. Yağ lekesi çıkmayan tencerelerinizin içerisine iki bardak kadar sirke koyun ve 10 dakika kaynatın. Böylece yağ lekelerinden kurtulmuş olacaksınız.


Buzdolabınızı temizleyeceğiniz zaman su ve sirkeyi eşit miktarlarda olacak şekilde karıştırın. Buzdolabınızın içini boşalttıktan sonra bir bez ile bu karışımı kullanarak temizleyin.Silme işleminiz bittikten sonra buzdolabınız parlak ve tertemiz olacaktır. Saklama kaplarınızda oluşan kötü kokulardan kurtulmak için bir dilim ekmeğin üzerine sirke dökün ve ekmeği kokan kutunun içine bırakın. Ekmeği aldıktan sonra kötü kokunun ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.