Kategoriler
Spor

Pratik egzersiz hareketleri


Genel olarak hepimiz günlük hayatımızın yoğunluğundan egzersiz ve harekete yeterince vakit ayıramıyoruz. Bazılarımız hiç hareket edemezken, bazılarımız da başladığımız spor salonlarına gitmiyoruz. Evde az bir vakit ile spor yapmak mümkün. Bu egzersizler için herhangi bir ekipmana ihtiyacınız yok. Sadece kendinize biraz vakit ayırmanız yeterli olacak. Bazı hareketler için ağırlık gerekiyor; eğer dambıllarınız yok ise su şişesi kullanabilirsiniz.

Evde rahatlıkla yapabileceğimiz egzersiz hareketleri

Yürüyüş yapmak: Sporun en temel hareketlerinden biri yürüyüş yapmaktır. Evde yürüyüş yapmak için eğer bir koşu bandınız yoksa, evinize yakın bir yerde her gün en az yarım saat yürüyüş yapmak yeterli olacaktır. Hızlı ve tempolu yürüyüş yapmanız önemlidir. Çünkü terlemeden yapacağınız yürüyüşün faydası olmayacaktır. Bir tur yürüme, bir tur koşma taktiğini kullanarak daha rahat edebilirsiniz ve sonuç daha iyi olur.

Mekik: Yapacağınız egzersiz hareketlerinin arasında, karın kaslarını geliştiren en etkili hareket mekik çekmektir. Düz bir zemine sırt üstü uzanın ve ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. Bacaklarınızı hareket ettirmeden, yarım bir şekilde doğrulun ve tekrar yatın. Başlangıç olarak sekiz kez tekrarlayabilirsiniz. Belli bir süreden sonra vücudunuz alıştığında, bu hareketi tam doğrulma şeklinde yapmaya başlayabilirsiniz. Çenenizin gövdenize değmemesine dikkat etmelisiniz. Karın kaslarınız geliştikçe hareketi daha kolay bir şekilde yapacaksınız. Bu durumda tekrar sayısını fazlalaştırmalısınız.


Geriye Esneme: Egzersiz hareketleri arasında baldır germe hareketi olarak bilinen, geriye esneme hareketi ayaklarınızın üzerinde diz çökerek yapılır. Bu sırada ellerinizi göğsünüzde birleştirin. Bu konumda geriye doğru esneyebildiğiniz kadar esneyin. Baldırların sıkılaşması için çok etkili olan bu hareket aynı zamanda sırt bölgenizin alt kısmında bulunan kaslara da etkilidir. Vücudunuz alıştıkça esneme sürenizi artırmalısınız.

Kalça Kaldırma Hareketi: Kalça kaldırma hareketi sayesinde sırt, bel ve kol kaslarınızı geliştirebilirsiniz. Düz bir zeminde sırt üstü uzanıp dizlerinizi kırın ve elleriniz yere paralel bir şekilde durmalıdır. Bu şekildeyken kalçanızı yukarı kaldırın. Kaslarınız zorlanana kadar o şekilde kalın ve daha sonra kendinizi rahat bırakın. Başlangıç olarak sekiz tekrar yeterli olacaktır.

Superman Hareketi: Superman hareketi sayesinde sırt kaslarınızı geliştirebilirsiniz. Düz bir zemine yüz üstü uzanın ve ellerinizi, avuçlarınız yere değecek şekilde ileri uzatın. Bacaklarınızın düz konumunu bozmadan ayaklarınızı yukarı kaldırın. Kaslarınızı zorlayana kadar o şekilde kalmaya dikkat edin. Daha sonra gevşeyin ve hareketi tekrar edin. Kaslar geliştikçe tekrar sayısını fazlalaştırmalısınız.