Koşuya yeni başlayanlar için öneriler


Koşu çoğu insanın gözünü korkutuyor. İki dakika soluk soluğa kalmak ya da bir adım daha atamayacak hale gelmek veya ertesi gün kas ağrıları içinde kıvranmak korkutuyor. Aslında doğru bir programla özel bir sağlık sorunu olmayan herkes koşabilir. Uzmanlar koşuya yeni başlayanların düştüğü en büyük hatanın çok hızlı ve uzun mesafelerle koşmaya başlamak olduğunu söylüyor. Fakat koşmaya yavaş adımlarla başlamak ve uzun soluklu bir plan izlemek doğru olacaktır.

Koşmaya başlamadan bilmemiz gerekenler

Isınmadan koşuya başlamak en sık yapılan hatalar arasında. Bu durumda ortaya bacak krampları çıkıyor. Kramp girmese bile daha çabuk yoruluyorsunuz ve kaslarınıza zarar verme ihtimaliniz çoğalıyor. Koşmak vücudunuzu gerekenden fazla yoruyor ve bu nedenle vücudunuzu koşuya hazır hale getirecek ısınma hareketleri büyük önem taşıyor. Bacaklarınızı ve kollarınızı esnetmeniz, basit eğilme hareketleri yapmanız ve tüm bunları en az 10 dakika boyunca tekrar etmeniz yeterli olacaktır.

Doğru ayakkabıları kullanmanız koşu sırasında en önemli unsurlardan biridir. Koşu ayakkabısı modelleri, normal spor ayakkabılardan daha farklıdır. Özel tasarımları sayesinde ayağınız yere her değdiğinde çok daha rahat ediyor. Dikkat etmeniz gerekenlerden biri de bir numara büyük ayakkabı kullanmak olacaktır. Koşarken ayaklarınız ayakkabı içerisinde hareket ediyor. Ayağınıza tam gelen bir ayakkabının içerisinde ayaklarınız kenarlara çarpacaktır. Bu da ayaklarınızın daha çabuk yorulmasına ve hatta zedelenmesine yol açacaktır.


Bilinenin aksine koşu ayakkabıları tek başına yeterli malzeme değildir. Giysileriniz de koşu ayakkabılarınız kadar önemlidir. Sıcak ve güneşli havalarda  başınıza güneş geçmemesi için şapka kullanmalısınız. Özellikle tişörtünüzü teri rahatlıkla dışarı atabilecek kumaşlardan seçmeniz gerekiyor. Kışın ve soğuk havalarda koşarken ise üç kat giyinmelisiniz.


En sık yapılan hatalardan biri de kendini kaptırarak çok fazla koşmak oluyor. Enerjiniz olsa bile  önceden belirlediğiniz koşu süresine muhakkak uymanız gerekiyor. Her gün aynı mesafeyi koşmalı ve bunu yavaş yavaş artırmalısınız. Her seferinde farklı mesafede koşmak vücudunuza iyi gelmeyecektir. Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da koştuğunuz mesafenin değil, sürenin daha önemli olmasıdır. Her defasında kilometreler kat etmeniz gerekmiyor. Düzenli ve programlı koşmanız yeterli olacaktır.