Kategoriler
Yemek Tarifleri

Halvane tarifi


Bugün size bir çerkes simidi olan halvanenin tarifi vereceğiz. Bu simit çerkeslerde genel olarak kahvaltılarda ve bazı yemeklerin yanında yeniyor. Mis gibi kokusu ve harika tadı ile en kısa sürede sizin de vazgeçilmeziniz olacak. Halvane bir tür bol yumurtalı simittir. İnce ve yuvarlak şekilde hazırlanır. Üzeri yumurtalanarak fırına atılır ve sıcak servis edilir.

Halvane için gerekli malzemeler

Halvanenin mayası için bir paket yaş maya, iki yemek kaşığı şeker ve bir su bardağı su gerekir. Hamuru için ise bir su bardağı süt, bir su bardağı fındık yağı, dört buçuk su bardağı un ve bir tatlı kaşığı tuz gereklidir. Üstü için de bir adet yumurtaya ihtiyacımız olacak.


Halvanenin hazırlanışı

İlk olarak maya ufalanarak kaseye konulur. Üzerine iki yemek kaşığı şeker ve bir su bardağı ılık su ilave edilir. İyice köpürene kadar beklenir. Yoğurma kasesine dört buçuk su bardağı un elenir ve bir tatlı kaşığı tuz eklenir. Köpüren mayanın üzerine bir su bardağı süt ve bir su bardağı fındık yağı eklenir, iyice yoğrulur. Hamurun üzeri örtülür bir saat kadar mayalanması için dinlenmeye bırakılır. Mayalanan hamur ikiye bölünür. Sonrasında uzun çubuklar haline getirilir. Çubuktan parçalar koparılıp burkularak halka haline getirilir ve tepsiye yerleştirilir. Tepsiye yerleştirilen hamurların üzerine yumurta sarısı sürülüp yarım saat kadar daha mayalanması beklenir. Önceden 180 derecede ısıtılan fırına konulur ve üstü kızarana kadar pişirilir. Fırından çıkan halvanelerin üstüne biraz su serpilir. Sıcak bir şekilde servis edilir. Leziz çerkes simidiniz hazır, afiyet olsun.