Gözlük camları nasıl temizlenir?


Gözlüğümüzün ömrünü uzatmak, daha net bir görüşe sahip olmak ve gözlerimizi mikroptan korumak amacıyla gözlüklerimizi düzenli olarak temizlemeliyiz. Gözlük temizleme esnasında camına zarar vermeden temizlemek her gözlük kullanan kişinin aklına gelen bir sorundur. İşte bu sebeple gözlük temizlemenin püf noktalarını sizlere anlatacağız.

Gözlük temizlerken dikkat etmemiz gerekenler

Gözlük camlarını asla kağıt, gazete kağıdı, naylon kumaş, kravat, kumaş pantolon ve gömlek gibi sert yüzeyli bezler ile silmemeliyiz. Bu malzemeler gözlük camlarının çizilmesine sebep oluyor. Eğer gözlük camlarının üzerinde birikmiş toz ya da kir varsa bunları bezle silmek çizilmesine sebep oluyor. Bu gibi durumlarda ilk olarak suyla yıkamalı ardından temiz ve yumuşak bir bez ile silmeliyiz. Belirli bir kullanım sonrasında gözlük çerçevesi deformasyona uğrayabilir. Saplarının iç kısımları dökülmeye başlayabilir ve buruna gelen kısımlar plastik ise oralarda sararmalar başlayabilir. Bu gibi durumlarda gözlüğünüzü aldığınız yere danışmalı ve gerekiyorsa çerçeveyi değiştirmelisiniz. Ayrıca gözlük camlarınızın çizilme olayı çok önemlidir. Eğer ki camlar çizilirse parlak bir objeye baktığınızda kırıklar oluşacak ve bu görüntüsü sizi rahatsız edecektir.


Gözlüklerin camını pratik temizleme yolları

İlk olarak ellerimizi sabunla yıkamalıyız. Temiz ellerimizi tekrar sabunlayarak gözlüğün önce nazikçe camlarını, sonrasında çerçevesini parmaklarımızla ovarak temizleyelim. Sabunladıktan sonra iyice yıkayalım. Sonrasında ise kağıt peçete üzerinde kurumaya bırakmalıyız. Sular kireçli olduğunda gözlük üzerinde damlalar halinde kireç lekesi kalır. Bunu önlemek için son kez yıkarken içme suyu kullanmalıyız. Bir diğer yöntem olarak LCD ekran temizlemek için kullanılan anti-statik temizlik bezi, mikrofiber bez ya da hidrofil bezler ile de gözlük camlarımızı silebiliriz. Bu bezleri ıslatmadan, hafifçe silerek kullanmalıyız.


Diğer bir yöntem ise evlerimizde ya da işyerimizde kullandığımız camsil ile temizlemedir. Camsili gözlük camının önüne ve arkasına sıkıyoruz. Sonrasında temiz ve yumuşak bir bez yardımıyla camları ovalıyoruz. Daha sonra gözlük camlarını su ile duruluyoruz. Bu yöntem çiziklerin de yok olmasını sağlayacaktır. Ayrıca gözlükçülerden temin edebileceğimiz gözlük temizleme spreyleri ve bezler de gözlük temizlemede etkili bir yöntemdir.