Gebelikte kanama nedenleri


Gebelikte vajinal kanamaların olma olasılığı yaklaşık yüzde 15 civarındadır. Bu kanamalar açık pembeden kahverengiye kadar değişebilir. Üç şekilde görülebilir: Adet kanamalarının son günlerdekine benzer lekelenme şeklinde ya da mukusla karışık şekilde veya oldukça yoğun olabilir. Kanamanın beraberinde ağrı olması, ağrının nerede olduğu ve şiddeti de önemlidir. Gebelikte kanama her zaman bir problemi işaret etmez ancak devam ettiği durumlarda sizi endişeye sokabilir. Bu durum ile karşı karşıya kaldığınız zaman doktorunuzla diyaloğa geçmeniz ya da acil tıbbi yardım almanız gerekir. Hamilelikteki vajinal kanamalar gebeliğin ilk yarısında ve ikinci yarısında olmak üzere ikiye ayrılır.

Erken gebelik kanamaları

Düşük: Düşüğün bir işareti de kanama olabiliyor. Ancak bu o anda düşüğün gerçekleştiği anlamına gelmiyor. Araştırmalar kadınların yüzde 20 – 30’unun gebelik döneminde belirli şiddetlerde kanama yaşadıklarını gösteriyor. Düşüklerin çoğunluğu gebeliğin ilk 12 haftası içinde meydana geliyor. Oluşan düşüklerin çoğunluğu önlenemiyor. Bunlar genellikle sağlıksız bir gebelikle ilgilidir.

Dış gebelik: Dış gebelikte yumurta ile spermin birleşmesi sonucunda bebek rahim dışındaki follop kanallarında oluşur. Gelişimini burada sürdürür. Dış gebelik tüplerinde enfeksiyon olan anne adaylarında, daha önce dış gebelik geçiren kadınlarda ve enfeksiyon cerrahi operasyon geçirenlerde görülür.

Mol gebelikler: Mol gebelikler erken gebelikte kanamanın nadir nedenlerinden biridir. Mol gebelikte hücreler sağlıklı bir plasenta yerine üzüm salkımı şeklinde bir dokuya dönüşür.


Geç gebelik kanamaları

Gebeliğin ikinci yarısında gerçekleşen küçük kanamaların çoğunda iltihaplı rahim veya rahim ağzında büyümeler vardır. Orta ya da geç gebelikte meydana gelen kanamalar anne veya bebeğin sağlığı için olumsuzluklar oluşturabilir. Bu durumla karşılaştığınız da en kısa zamanda doktorunuza danışmalısınız.

Dekolman plasenta: Bebeğin eşinin ayrılmasının derecesine göre kanama, adet kanaması kadar şiddetli olabilir. Ayrılma esnasında görülen kramplar ve karnın yumuşaması da ayrılmanın derecesine göre değişmektedir. Gebe kadınların yüzde 1’inde bu problem görülmektedir.

Plasenta previa: Bebeğin eşinin önde olması halinde kanama parlak kırmızı olur ve ağrısızdır. Plasentanın doğum kanalının girişini kısmen ya da tamamen tıkaması olayıdır. Bu durum önemlidir. Karşılaştığınızda en kısa sürede doktora başvurmalısınız.


Preterm eylem: Doğum 20. haftadan sonra veya 37. haftadan önce başladığında, kasılmalar ile birlikte mukozlu kanlı bir akıntı erken doğumun belirtisi olabilir.