Böbrek yetmezliği belirtileri


Vücudumuzda fasulye şeklinde iki böbreğimiz vardır. Her biri yaklaşık olarak yumruğumuz kadardır. Omurganın her iki yanında, sırtımızın ortasına yakın bir alanda bulunmaktadırlar. Çoğu insan böbreklerinin yalnızca idrar üretmekten sorumlu olduğunu düşünür. Ancak böbreklerimizin düşündüğümüzden çok daha fazla görevi vardır. Aslında, böbrekler idrarı üretir ve dışarı atar. Bu sırada metabolik süreçlerden kaynaklanan fazla su ve toksinler de idrar ile birlikte vücuttan atılır. Ek olarak kandaki fazla asiditeyi önlemek için asit baz dengesini de böbrekler düzenler. Böbrekler ayrıca hormon üreterek kan basıncını düzenlemektedir. Böbreklerde üretilen eritropoietin gibi hormonlar ise kemik iliğindeki kan hücrelerinin üretimini kontrol eder. Böbrekler aynı zamanda kandaki kalsiyum miktarını ve D vitamini üretimini etkiliyor.

Böbrek yetmezliğinin sebeplerini bilmek hayat kurtarıyor

Böbrek yetmezliğinde başlangıçta herhangi bir belirti göremeyebiliriz. Fakat böbreklerin çalışma kapasitesi zarar gördükçe vücuttaki su ve elektrolit dengesi bozulmaya başlar. Bu durumda da güçsüzlük ve nefes darlığı gibi ilk belirtiler hissedilir. Ayrıca ayaklar ve bacaklar başta olmak üzere vücutta şişmeler meydana gelir. Artık böbrekler yeterli şekilde çalışmaz ve idrar çok azalır. Hastalığın başında sık görülen diğer belirtiler ise iştah azalması, mide bulantısı ve kusmadır. Tabi böbrekler her türlü duruma kolay uyum gösteren güçlü bir organ olduğu için, böbrek yetmezliğinin ciddi belirtileri böbrekler geri döndürülemez şekilde hasar görene kadar da ortaya çıkmayabilir. Hayati tehlikesi ve yüksek maliyeti sebebiyle zor bir hastalıktır. Erken teşhis edilirse organ kayıpları ve yaşamsal risk o kadar azalır. Bu sebeple böbrek yetmezliğinin başlangıç belirtilerini bilmek sağlığınız için çok önemlidir.

İdrarımızda meydana gelen değişiklikler börek yetmezliğinde önemli belirtilerin başındadır. Böbreklerimiz idrar yolu ile, vücudumuzda bulunan atıkları dışarı atmaktadır. Bu nedenle idrarımızın renginde olan koyulaşma ya da normalinden daha açık renk böbreklerimizde problem olduğu anlamına gelebilir. Ayrıca çok sık idrara çıkmak ya da olağandan daha az idrara çıkmak da böbrek yetmezliği belirtileri arasındadır.


En çok karşılaştığımız sorunlardan biri de yorgunluk. Bu durum aynı zamanda böbrek yetmezliği belirtileri arasındadır. Böbreklerimiz kan hücrelerimizin sürekli tazelenmesini sağlayan bir motor görevini üstlenmektedir. Bu önemli görevini yerine getirememekle birlikte ortaya yorgunluk çıkıyor. Kan hücrelerinin yenilenmemesi sonucunda vücuttaki enerji miktarımız azalıyor.


Böbrek yetmezliğinin sebeplerinin başında diyabet hastalığı yani şeker hastalığı geliyor. İkinci önemli neden ise tansiyondur. Daha sonra nefritler geliyor. Onu takiben böbrek taş hastalıkları, prostat gibi hastalıklarda sebep oluyor. Bunlardan en sık olan polikistik böbrek hastalığı, çocukluk yaşında mesaneden böbreğe idrar kaçağı olan bir durumdur ve çok önemlidir.