Bebeğin kalp atışı ne zaman duyulur?


Gebeliğin başlangıcından itibaren her anne adayı farklı bir süreçten geçer ve değişik belirtiler yaşar. Anne adayları bebeğinin sağlığından endişe duyar ve bebeğine herhangi bir şey olacağından korkar. Gebelik belli olduktan sonra anne adayı için en önemli olan konu bebeğinin kalp atışlarıyla ilgilidir. Bu konuda farklı bir tedirginlik içinde olan anne adayları, bebeklerinin kalp atışının duyulmamasını sorun ederler. Rahatlatmanın tek yolu bebeğin kalp atışlarını duymaktır. Ancak hamilelik ve doğum belli süreçlerden geçer ve her şeyin bir zamanı vardır. Bu konularda bilinçli olan anne adayları nasıl hareket edeceğini ve gelişmelere nasıl tepki vereceğini daha iyi bilir. Bebeğin kalp atışının bile belli dönemde duyulacağını bilen anne adayları daha rahattır.

Bebeğin kalp atışı hangi cihazlar ile dinlenir?

Hamilelik döneminde bazı anne adayları, bebeğin kalp atışlarını gebeliğin beşinci haftasında duyabilir. Ama bazı anne adaylarının daha geç olabilir. Ancak genellikle beş ve sekizinci gebelik haftaları arasında bebeğin kalp atışları duyuluyor. Bebeğin kalp atışlarını duymak için uygun bir ultrason cihazı gerekiyor. Bu konuda deneyimli bir doktorun olması da anne adayının bebeğinin kalp atışlarını duyması için oldukça önemlidir. Daha erken haftalarda yani gebeliğin beşinci haftasında bebeğin kalp atışlarının duyabilmek için transvajinal ultrason yapılması gerekebilir. Bu durum genellikle riskli gebeliklerde uygulanmaktadır.


Doktorların kullandığı ve boyunlarında taşıdığı steteskop olarak ifade edilen cihazlar, bebek kalp atışını birbirinden ayırt edecek kadar hassas olmadığı için tercih edilmez. Daha özel bir stetoskop olan fetoskop denilen cihazlar, bebek biraz daha gelişim gösterdiği zamanlarda yani ortalama 17. hafta civarında kalp sesini dinlemek için kullanılır. Bebeğin kalp atışları altıncı haftadan itibaren ise renkli doppler ultrason yardımı ile dinlenebilir. Ayrıca altıncı haftaya girildikten sonra bebeğin kalp atışları bütün hamilelik dönemi süresince takip edilir.


Herhangi bir aksi durumda kalp atışı duyulmaz ise bebeğin ölü olduğu düşünülebilir. Bu durumda yapılacak özel ultrason tetkikleriyle teşhis mümkündür. Bunun teşhis edilmesi halinde bebeğin kürtaj yapılarak alınması gerekir. Çünkü bebeğin anne adayının rahminde bırakılması hem sakıncalı, hem de mümkün bir durum değildir.