Ayakkabı alışverişinde dikkat etmeniz gerekenler


Ayakkabı birçok insan için, özellikle de kadınlar için bir tutkudur. Yüksek topuklu ya da spor ayakkabılar her zaman için ayrı bir yere sahiptir. Kadınlar beğendiği ve kafasına koyduğu ayakkabıyı mutlaka alır. Genelde de ayakkabının verdiği rahatsızlığı önemsemezler. Oysaki ayakkabı seçimi sağlık açısından çok önemlidir. Ayak problemlerinin çoğu yanlış ayakkabı seçimi ile ortaya çıkmaktadır. Ayakkabılar kişinin ayak yapısına uygun olmalıdır. Kullanılan ayakkabı, kişinin ayağı ile uyumlu olmasının yanı sıra bulunduğu zemine de uyumlu olmalıdır. Ayrıca rahatlık her zaman ön planda olmalı. Bir ayakkabı ne çok dar, ne de büyük olmalıdır. Ayağın hava almasını sağlayacak ve ayağı terletmeyecek malzemeden yapılmış olması ayak sağlığı açısından daha doğru olacaktır.

Ayak sağlığı için doğru ayakkabıyı seçmelisiniz

İlk olarak yapmanız gereken şey ayakkabının kalitesine dikkat etmek olmalı. Ne kadar uygun fiyatlı olursa olsun ayak sağlığınızdan önemli değil. Ünlü markaların taklitleri şeklinde üretilen ayakkabılar tercih etmemelisiniz. Bu ayakkabılar ayak sağlığınıza ciddi zararlar verebilir. İstenmeyen ayak kokuları, ayakta mantar oluşması ve ayak tabanında nasırımsı sertliklerin meydana gelmesi gibi durumlar çoğu zaman yanlış ayakkabı seçiminizden dolayı oluşur. Bu yüzden ayakkabı seçerken dikkatli olmalısınız. Özellikle yüksek topuklu bir ayakkabı alacağınız zaman, ayakkabıyı denerken ayağınızın ortasına baskı uygulayın. Bazı durumlarda topuğunuz ileri geri gidebilir. Bunun olmaması için ayağın farklı bölgelerine baskı uygulayarak test edebilirsiniz.


Küçük ayakkabı ya da sıkan ayakkabı almamaya dikkat edin. Birkaç kez giydikten sonra açılacağını düşünmek kan dolaşımı ve kas fonksiyonlarıyla alakalı problemlere yol açabiliyor. Ayrıca ayakkabı açıldığında şeklini de kaybeder. Ayağınızın tam rahat ettiği ayakkabıları tercih edin. Ayakkabı seçerken elinize alın ve tabanını esnetmeye çalışın. Taban kolay esnemiyorsa eklemlerinizin normal bir şekilde hareket etmesini engelleyecektir. Bu da yürüyüş bozukluğuna, hızlı yorulmaya ve vücudun enerji tüketimini arttırmaya neden olacaktır.


Ayakkabı alışverişini gün sonuna bırakmaya çalışın. Günün sonuna doğru ayaklarınız şişmeye başlar ve bu durum da demek oluyor ki sabah ayaklarınıza tam oturan bir ayakkabı akşama doğru sıkmaya başlayabilir. Bunun olmasını engellemek için şiş ayaklarınız ile alışveriş yapmanız daha doğru olacaktır. Özellikle sanal ortam alışveriş yaparken görüntüsüne ve modeline hayran kalarak aldığınız ayakkabıların ayağınıza uymaması durumunda mutlaka değişimini yapınız.