Yağlı ciltler için doğal maskeler


Yağlı ciltlerin bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Çünkü bu cilt tipi diğerlerine göre daha çok bakım gerektirir. Yağlı ciltler sivilce ve akneye daha çok meyillidir. Geniş gözenekler ve siyah noktalara sahiptir. Hormonal, genetik, ergenlik, yanlış beslenme ve stres gibi nedenlerle cilt yağlanabilir. Yağlı ciltlerde oluşan sivilce, siyah nokta ve akne gibi sorunlar, uygulayacağınız doğal maskeler sayesinde çözüme kavuşabilir. Bu yazıda evinizde yapıp rahatlıkla uygulayabileceğiniz bazı maskelerden bahsedeceğiz.

Kendinize vakit ayırmalısınız

Aşırı yağlı ve parlayan yüzler için mutlaka yağ dengesini düzenlemeye ihtiyaç vardır. Limon maskesi yağ dengesini sağlamakla birlikte cildinizde sıkılaştırıcı etki göstereceği için daha genç bir görünüme kavuşturur. Limon maskesi yüzünüzde bulunan toksinlerin atılması için de oldukça etkili bir maskedir. Bu maske için iki limon kabuğu ve iki çorba kaşığı su yeterli olacaktır. Limon kabuklarını suyun içerisinde yumuşayana kadar bekletin. Yumuşayan limon kabuklarını robotta püre haline gelecek şekilde ezin. Maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü cilt tipinize uygun bir sabunla iyice temizleyip kurulayın. İçerisinde limon kabuğu bulunduğu için göz bölgesine dikkat ederek bir pamuk yardımı ile maskeyi yüzünüze sürün. 15 dakika sonra ılık suyla iyice yıkayarak durulayın. Dilerseniz arkasından cildinize uygun nemlendiricinizi sürebilirsiniz.


Cildinizdeki yağ oranını dengelemek, cildinizi beslemek ve akne problemini yatıştırmak için bu maskeyi kullanabilirsiniz. Gerekli malzemelerimiz: Bir adet kayısı, bir çorba kaşığı yoğurt ve yarım çay kaşığı kil. Bir adet kayısının kabuklarını ve çekirdeğini temizleyip, püre haline getirin. Sonrasında pürenin içerisine yoğurt ve kili ekleyip, tahta kaşık ile iyice karıştırın. Elde ettiğiniz yüz maskesini göz çevrenizin haricinde tüm yüzünüze sürün. 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Bu maskeyi haftada iki kere yapabilirsiniz.


Şimdi de cildinizdeki sivilceleri yok etmek, fazla yağı emdirmek, nem oranını dengelemek, cildi yumuşatmak ve esnekliği arttırmak için çok ideal bir yağlı cilt maskesini anlatacağız. Bir kasenin içerisine iki çay kaşığı yeşil çay, bir tatlı kaşığı bal, iki çay kaşığı kil ve bir çorba kaşığı aloe vera jeli koyarak hamur kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu karışımı göz çevrenize gelmeyecek şekilde yüzünüze ve boynunuza sürün. 20 dakika kadar beklettikten sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Haftada iki kez yüzünüze uygulayabilirsiniz.