Neden kilo alıyoruz?


Fizyolojik dengemizin bozulması ile ilgili bir durumda kilo alıyoruz. Metabolizmamız yiyeceklerden aldığımız ve günlük aktiviteler ile harcadığımız kalori arasındaki dengenin sağlanmasından sorumlu. Bu dengenin bozulması bazı durumlarda çok kolay olabiliyor. Kilo almamıza neden olan şeylerin başında düzensiz ve dengesiz beslenme, beslenme miktarının kontrolünün olmaması, yiyecek tercihlerindeki hatalar ve fiziksel aktivitelerin yetersiz olması geliyor. Yine kilo almamıza neden olan fakat genetik ya da çevresel faktörler sonucunda sahip olduğumuz bir diğer neden ise endokrin veya metabolizma ile ilgili olan hastalıklardır.

Kilo alma nedeninizi biliyor musunuz?

Eğer vücudunuzun üst kısmından kilo alıyorsanız bunun sebebi fazla yemeniz olabilir. Sağlıklı beslenmeye çalışarak kilo verebilirsiniz. Daha az kalorili ve sağlıklı beslendiğinizde kilo probleminiz kalmayacaktır. En çok gördüğümüz insan tiplerinden biri basen bölgesinden kilo alanlardır. Eğer basen bölgenizde fazla kilonuz varsa sorun fazla gluten tüketimi olabilir. Glutensiz gıdalar tercih ederek bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Sadece göbek bölgenizde fazla kilonuz varsa, kilo almanızın nedeni sinirsel olabilir. Stres yaptığınız olaylar yüzünden göbek çevrenizde hazımsızlık ve şişkinlik olabilmektedir.


Tamamen göbek değil de sadece ön karın kısmınız da bulunun kilonun sebebi genellikle genetik yatkınlıkla ilgilidir. Bunu ailenizdeki kişilerin vücut tiplerine bakarak tespit edebilirsiniz. Vücudunuz bu vücut tipine sahipse spor yapmalısınız. Bu sayede karın bölgenizdeki yağlanmayı giderirsiniz ve sıkılaşmasını sağlarsınız. Bunlar değil de fazla kilonuz kalçanızın alt kısmı ve bacak bölgelerinizde bulunuyorsa bunun sebebi vücudunuzda meydana gelen kan dolaşımı problemi olabilir. Bu sorunu çözmek için mutlaka bir doktora gitmelisiniz. Son olarak vücudunuzun orta kısmında fazla kilolarınız varsa meydana gelen yağlanmalar hareketsizlikten dolayı olabilir. Eğer spor yapmıyorsanız, gününüzü oturarak geçiriyorsanız sizler de bu vücut tipine girebilirsiniz. Bu sebeple düzenli olarak spor yapmaya dikkat etmelisiniz.


Kilo alma nedeninizi tespit ettikten sonra eğer bu biyolojik bir sorunsa önce o sorunu halletmelisiniz. Daha sonra sağlıklı beslenme eğitimi almalı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermelisiniz. Sonrasında sağlıklı kilo aralığında olmalı ve edindiğiniz beslenme, davranış ve alışkanlıklarınızı hayatınıza uygulamalısınız. Diyet yapıp kilo verdiğinizde, yaşam tarzı değişikliği yapılmadığı sürece vücut tekrar eski kilosuna geri dönecektir.