Siyah noktalardan kurtulmak çok kolay


Kadınların çoğunun ortak sorunlarından biri siyah noktalardır. Özellikle yağlı ve geniş gözenekli ciltlerde oluşan siyah noktaların ana sebebi, beslenme ve gün boyunca ciltte biriken kir, yağ hatta makyajdır. Sivilce ise siyah noktadan sonraki seviyedir. Bu yüzden sivilceye dönüşmeden önce siyah noktalardan kurtulmanız gerekiyor. Dışarıdan aldığınız maskelerle istediğiniz sonuca ulaşamamış olabilirsiniz. Kimyasal olmayan doğal ürünlerle cildinizi siyah noktalardan arındırmak da istiyor olabilirsiniz. Bunun için evde maskeler yapabilirsiniz.

Siyah noktalardan kurtaracak maske tarifleri

İlk olarak size bal ve tarçın ile yapabileceğiniz siyah nokta maskesini anlatacağız. Doğal bir antibiyotik olan bal bakterilerin temizlenmesine yardımcı olmakta ve sivilce oluşumunu en aza indirmektedir. Ayrıca bal açık gözeneklerin temizlenmesinde oldukça etkilidir. Siyah nokta temizleyici bal ve tarçın maskesini hazırlamak için yapmanız gerekenler: Bir yemek kaşığı balı yarım kaşık toz tarçınla iyice karıştırın. Parmak uçlarınızla ilk başta siyah noktaların oluştuğu bölgelere, sonra tüm yüzünüze sürün. Dairesel hareketlerle 3 – 5 dakika arası yüzünüze masaj yaptıktan sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın.

Şimdi de süt ve bal ile yapabileceğiniz bir maskeyi anlatacağız. Bir kap içerisine bir yemek kaşığı bal ve bir yemek kaşığı sütü koyup, iyice karıştırınız. Karışımın bulunduğu kabı mikrodalgaya koyun ve karışımı kalın ve yapışkan bir kıvama gelene kadar mikrodalgada tutun. Karışım soğumadan yüzünüze uygulamamanız gerekmektedir. Soğuduktan sonra yüzünüze bir fırça yardımıyla uygulayabilirsiniz. Yarım saat kadar cildinizde maskeyi bekletin ve sonra yavaş yavaş maskeyi soyun. Bu maskeyi siyah noktaların cildinizdeki azalma oranına göre haftada bir ya da iki kez uygulayabilirsiniz.


Diğer bir maske için ise cam kasenin içerisinde bir yumurtanın beyazını ve bir yemek kaşığı limonu iyice karıştırınız. Hazırladığınız karışımı siyah noktaların bulunduğu bölgenin üzerine fırça ile sürünüz. Daha sonra ince bir kağıt peçeteyi maskenin üzerine hafifçe koyunuz. Kağıt peçeteyi yüzünüze koyduktan sonra hazırladığınız karışımdan bir kat mendilin üzerine de sürünüz. Hazırladığınız maske cildinizde kuruyup, soyulacak bir hale gelecek. Maske yüzünüzde iyice kuruduktan sonra kağıt peçeteden tutarak yavaşça maskeyi soyunuz. Haftada bir kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanırsanız maske siyah noktaları cildinizden uzaklaştıracaktır.


Son maskemiz için ise yoğurt ve yulaf kullanacağız. Yoğurtta bulunan laktik asit fazla yağın giderilmesini sağlarken, yulaf ezmesi de gözenekleri temizleyerek siyah nokta oluşmasını önler. Düzenli olarak yapılan yoğurt ve yulaf maskesi cildinizin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Bir yemek kaşığı yoğurdu, bir kapta toz haline getirdiğiniz yulafla karıştırın. Karışıma bir çay kaşığı taze limon suyu ve bir çay kaşığı zeytinyağı ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra yüzünüze sürün ve 15 dakika kadar bekletin. Temizlemek için ılık su ile güzelce yüzünüzü yıkayın. Düzenli olarak uyguladığınız da siyah noktaların yok olduğunu göreceksiniz.