Ağız ve diş sağlığının önemi


Ağızınız vücudunuza açılan bir kapı gibidir. Bu sebeple ağız sağlığı sadece düzgün konuşmak, sağlıklı beslenmek, güzel bir gülüşe ve ferah bir nefese sahip olmak için değildir. Aynı anda bütün vücut sağlığı için de çok önemlidir. Ağız ve diş sağlığı genel sağlığınızın bir parçasıdır. Ağız sağlığının bozulması sindirim sisteminde, kalp, beyin, böbrekler ve eklemlerde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bu yüzden düzenli hekim kontrolleri yaptırmalı ve ağız bakımınıza dikkat etmelisiniz.

Tütün ve alkol kullanımı, beslenmede yapılan yanlışlar, oral hijyene dikkat edilmemesi ve başlamış olan sorunların tedavi ettirilmemesi gibi nedenler ağız ve diş sağlığının bozulmasında en önemli sebeplerdendir.

Ağız ve diş sağlığı bütün vücudunuzu etkiler

Yemek yeme, konuşma ve estetik görünüm açısından büyük önemi olan ağız ve diş sağlığımıza dikkat ettiğimiz sürece uzun seneler sağlıklı dişlere ve gülüşlere sahip olabiliriz. Ancak dikkat etmediğimiz zaman sadece dişlerimizi değil kalp, böbrek, damar yolları ve beslenme düzenimizde de rahatsızlıklara sebep olmuş oluruz. Dişlerimizde oluşabilecek mekanik sorunlar, iltihaplanmalar, çürükler tüm yaşantımızı ve sağlığımızı olumsuz etkilemektedir.


Dişlerin günde iki kez fırçalanması, fırçalanmadığı zamanlarda da yemeklerden sonra ağız içinin bol su ile çalkalanması gerekiyor. Su ile çalkaladığınızda yemek artıklarının dişlerin arasında birikip koku oluşturmasını, dişlerin üzerinde plak oluşturmasını engellemiş olacaksınız. Ağız içi yaraları da oldukça önemli konudur. Herhangi vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanacağı gibi diş çürüklerinden de meydana gelebilmektedir.

Çürükler, çürüyen mine ve diş kökünün dışarı çıkması ile oluşan dişlerinizdeki ağrılı bölgelerdir. Soğuk ya da sıcak yiyecekler veya içecekler dişlerinizde ağrı yaptığında dişlerinizde bir problem olduğunu anlayabilirsiniz. Çürükler, dişte belirgin bir hasar olana kadar herhangi bir belirti vermeyebilir. Bu sebeple dişlerinizi düzenli kontrol ettirmeniz oldukça önemlidir. Diş çürüğünün erken belirtilerini tedavi etmek ilerlemiş durumlardan daha kolaydır. Modern dental teknoloji sayesinde diş çürüğünü tedavi etmek özellikle de ilk evrelerde, kötüleştiği evrelerden daha az rahatsız edici şekildedir. Çürüğün olduğu bölgeyi uyuşturan ilaçlar işlemin kolayca yapılmasını sağlamaktadır.


Ağız ve diş problemlerinin giderilmesinden sonra birçok kişinin, daha iyi göründükleri, kötü görünen bir gülümseme yerine daha güzel gülümsedikleri, daha rahat konuşabildikleri ve sonuçta kendilerine olan özgüvenlerinin arttığı görülmektedir. Ağız ve diş sağlığı konusunda birey ve toplum bilincinin oluşturulması gerekmektedir.