Abısta tarifi


Abhaz mutfağı eski çağlardan bugüne taşıdığı yemek türleriyle çok zengin bir kaynağa sahiptir. Abhaz mutfağının geleneksel yemeği olan ve hemen hemen her gün yenen abısta, katılaşmış bir tür mısır lapasıdır. İnce veya kaba elenmiş mısır unu ile yapmak mümkündür.

Abısta yapmak için gerekli olan malzemelerimiz: Beş su bardağı su, 200 gram abaza peyniri, iki su bardağı kadar mısır unu, bir fiske tuz ve bir yemek kaşığı tereyağı. Tüm bu malzemeler geleneksel abhaza yemeğimizi yapmamız için yeterli olacaktır.

Abısta yani abaza pastası nasıl yapılır?

Su büyük bir tencerenin içerisine konur ve tuz ilave edilip 90 derecede kaynatılır. Sonrasında kaynar suyun içerisine mısır unu ilave edilir. Yavaş yavaş tahta kaşık yardımıyla karıştırılarak pişirilir. Çok katı olmayacak şekilde ve hafif ele yapışacak kıvama geldiğini görmelisiniz. Kısık ateşte karıştıra karıştıra 10 dakika daha pişirilir ve hafif hafif yanık kokusu gelmeye başlayınca pastamız hazır demektir.Abıstayı tencerede iken üzerini kaşıkla düzelterek servis tabağına ters çevirin. Ortası kaşıkla oyulduktan sonra içerisine tereyağı konulur. Son olarak abıztanın etrafına abaza peynirlerini bir tavada hafif yağda ısıtıp ve fazla eritmeden dizin. Bu geleneksel yemek sıcak olarak servis edilir.