Spor çantasının içinde neler olmalı?


Her yerin olduğu gibi spor salonunun da kendine göre kuralları vardır. Bu kurallara uyulması hem diğer insanların sizden rahatsızlık duymamasını, hem de sizin rahatınızı sağlar. Spor salonuna giderken salonda ihtiyaç duyulacak olan çeşitli malzemeleri içeren bir spor çantanız olmalıdır. Spor salonuna giderken çanta hazırlamak için sadece spor kıyafetleri ve ayakkabıları yeterli değildir. Spor yaparken kullanacağınız malzemelerin yanında bazı gerekli malzemeleri de unutmamalısınız.

Spor çantasından eksik edilmemesi gerekenler

Bir çok kişinin ortak kullanımına açık olan duşlarda zararlı bakterilerden ve mantardan korunmak için duş terliğinizi ya da duş ayakkabınızı mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Aksi takdirde duş esnasında zor durumda kalabilirsiniz. Vücudunuzun su dengesini koruyabilmeniz için egzersiz sırasında ortalama 20 dakikada bir su içmeniz gerekir. Spor yaparken ter ile kaybedilen suyun miktarını dengelemek ve sporun bir işe yaramasını sağlamak amacıyla suyunuzu spor çantanızdan eksik etmeyin. Bu nedenle yanınızda doldurulabilir bir su şişesi bulundurmanız daha doğru olacaktır.


Birçok spor salonunda zaten müzik yayını yapılmaktadır. Ama sizin motivasyonunu sağlayan ve sıkılmadan daha uzun zaman geçirebilmesine yardımcı olan en önemli unsur müziktir. Bu nedenle spor çantanızda mutlaka bir müzik çalar bulundurmalısınız. Spor yaparken vücudunuzdan damlayan terlerden kurtulmanın en kolay yolu havlular. Spor çantanızın demirbaşlarından biri havludur. Havlunuzu spordan eve varır varmaz yıkamalısınız. Böylece mikropların çantanıza yayılmasını engelleyebilirsiniz. Elinizde nasır oluşumunu engellemek ve elinizin ağırlıklardan zarar görmesini korumak amacıyla ağırlık eldivenlerinizi spor çantanızda bulundurmalısınız. Bu, spor çantanızın olmazsa olmazı değil. Eğer ağırlık çalışacaksanız almanızı tavsiye ederiz.


Duştan çıktıktan sonra giyebileceğiniz kuru ve temiz giysiler spor çantanızın olmazsa olmazlarındandır. Duştan sonra kirli ve ıslak kıyafetlerinizi giymemek için yanınızda mutlaka temiz iç çamaşırı, çorap ve kıyafet bulundurmalısınız. Bir çok spor salonunda şampuan, saç kremi ve duş jeli gibi malzemeleri bulabilmek mümkün. Ama yine de kişisel olarak kullandığınız malzemeleri her ihtimale karşı yanınızda bulundurmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Çantanızda mutlaka bulundurmanız gereken bir diğer parça ise naylon poşet. Terden ıslanan veya spor yaparken kirlenen kıyafetlerinizi koymanız için kurtarıcı olacaktır. Çantanıza kirli parçaları bu şekilde koyduğunuz zaman çantanız daha temiz kalacaktır.