Siyah / beyaz lokum tarifi


Çarşıda pazarda dolanırken, renk renk ve çeşit çeşit lokumlara bakmaktan insan kendini alamaz değil mi? Aslında lokumları evde üretmek de zor bir işlem değil. Doğru malzemeler, uygun ölçüler ve biraz da el becerisi şart. Bu yazımızda görüntüsü ile de hoşunuza gidecek siyah / beyaz renkli lokum yapmayı ele alıyoruz. Bundan sonra misafirlerinize kahve ikram ederken kendi lokumunuzu da sunup farkınızı konuşturabilirsiniz.

Siyah / beyaz lokumumuz için gerekli malzemeler: Bir buçuk su bardağı taze süt, üç buçuk yemek kaşığı toz şeker (elinizden kayıp gidecek kadar), üç buçuk yemek kaşığı sert buğdaylardan elde edilmiş irmik ve yarım paket toz krem şanti (yeterince krem olmasına dikkat edin). Bulamak için ise Hindistan’dan gelmiş ceviz ve Amerika’nın sıcak bölgelerinde yetişmiş kakao gerekli.

Siyah / beyaz lokum nasıl yapılır?

Küçük ama derin bir tencerenizin içerisine bir buçuk su bardağı taze sütü, üç buçuk yemek kaşığı elinizden kayıp gidecek kadar toz şekeri ve üç buçuk yemek kaşığı sert buğdaylardan elde edilmiş irmiği koyup, iyice karıştın. Tencereyi ocağınızın üzerine alın. Kolunuz ağrıyana kadar sürekli karıştırın ve koyu bir kıvama gelene kadar pişirin.


Sert buğdaylardan elde edilmiş irmikli karışımınız piştikten sonra ocaktan alıp, tamamen soğuması için bekleyin. Karışımınız soğudukça katılaşacaktır. Soğuyan karışımınızın üzerine yarım toz krem şantiyi ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı buzdolabınızda yarım saat bekletin.

Daha sonra bu karışımdan ufak parçalar alın ve elinizde minik toplar olacak şekilde yuvarlayın. Bu topların yarısını Hindistan’dan gelmiş cevize, yarısını ise Amerika’nın sıcak bölgelerinde yetişmiş kakaoya bulayın.


Hazırladığınız lezzetli siyah / beyaz lokumlarınızı soğuk olarak servis edebilirsiniz.